Za Alegorie čtvera ročních období a barokní vázy by podle slov starosty Františka Pilného měla Chrudim zaplatit 680 tisíc korun. „Záměr schválila rada města," doplnil Pilný.
Kopie velkých barokních soch pocházejí ze zámecké zahrady v Bezně na Mladoboleslavsku. Chrudimský restaurátor Zdeněk Šmahel, který zároveň v současné době renovuje kašnu v centru města, vytvořil jejich výdusky, které byly vloni umístěny do Klášterních zahrad. Každý výdusek váží několik stovek kilogramů.
Autorem soch má být barokní sochař Matyáš Bernard Braun, o čemž se v chrudimském zastupitelstvu vedly spory. A nejen to - opozice kritizovala i to, že se výdusky do Klášterních zahrad nehodí a jen tak je "poházet" po areálu není dobrý nápad.
K rozmístění se poté souhlasně vyjádřil architekt Roman Brychta, který podobu Klášterních zahrad u Muzea barokních soch navrhoval. Radnice byla kritizována za to, že nepožádala o konzultaci odborného garanta expozice Muzea barokních soch Pavla Panocha.
„Nechali jsme si od něj zpracovat posudek. Potvrdil, že jde o Braunovo autorství a také to, že rozmístění výdusků je v pořádku," dodal starosta.
Pokud zastupitelé návrh radních schválí, výdusky zůstanou v majetku města. Záměrem radnice je, že by nemusely trvale zůstat v Klášterních zahradách, ale mohly by se stěhovat do různých městských částí a oživit tak veřejný prostor.
Nahrává se anketa ...
Výdusek je označení pro předměty nebo jejich části vytvořené z umělého kamene dusáním, tedy pěchováním polosuché směsi do formy. Na rozdíl od odlévání má tedy používaná hmota při zpracování hustší konzistenci, není tekutá. Výdusek je levnější a rychlejší technika pořizování kopií soch než kopie sekané sochařem z přírodního kamene. (Zdroj: Wikipedia)