Bártu odvolal František Pojer, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK), s účinností od 1. února. Prozatímním řízením správy pověřil Pojer Bártova dosavadního zástupce Josefa Rusňáka. Na obsazení místa vedoucího bude vypsáno výběrové řízení.

„Komunikace uvnitř správy nebyla únosná, metody dosavadního řízení správy považuji za nedostatečné a za nesprávné. Jiné řešení už nebylo možné. Doktor Bárta ale nadále zůstává pracovníkem správy. Jsme připraveni využít jeho zoologické znalosti i dobrou práci s veřejností při propagaci ochrany přírody,“ uvedl Pojer k Bártově odvolání.

Podle ředitele AOPK se problémy vlekly již delší dobu. „Poslal jsem do Nasavrk nejprve kontrolní skupinu a později jsem správu osobně navštívil. Vzápětí nato jsem se rozhodl pro uvedené řešení,“ dodává Pojer.

Františku Bártovi se o konkrétních důvodech jeho odvolání zatím podrobněji hovořit nechce. „Ještě stále jsem zaměstnancem správy, další kroky a svoji budoucnost teprve zvažuji,“ doplňuje Bárta.

Výběrové řízení na funkci řádného vedoucího Správy CHKO Železné hory má proběhnout v nejbližších měsících.