Nikdo z provozovatelů barů a diskoték nechtěl riskovat, policie totiž vyslala do terénu desítky mužů, kteří by si jinak užívali doma chvíle volna. Kontroly podniků a obchodů byly důsledné. Své o tom vědí pořadatelé sobotní velké hasičské soutěže ve Slatiňanech, kterou navštívila policejní hlídka hned v ranních hodinách.

„Všechno bylo v pořádku, žádné závady nejsou. Tvrdý alkohol neprodáváme. Jistě, v tomto chladném počasí by si mnozí dali grog, ale vzhledem k tomu, že jde o závažnou situaci, musíme zákaz respektovat," řekl velitel slatiňanské jednotky František Rulík. K zahřátí tak hasičům musela posloužit gulášová polévka.

Spravil to sekt

Částečná prohibice začala platit už v pátek večer, což s velkým překvapením prožívali především mladí návštěvníci diskoték.

„Když jsem se chystal fotit jako každý pátek ve svém oblíbeném klubu Total Inferno v Chrudim, vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu. Kolem 21. hodiny na to upozornila při návštěvě policie. Ze všech barů v klubu musel být stažen alkohol a odnesen  do skladu.

Tradiční  party to ale neohrozilo. Nalévala se hlavně vína, friska, sekt a samozřejmě pivo. I přes zákaz tvrdého alkoholu se lidé bavili jako normálně," řekl fotograf Tomáš Čechlovský.

Ve slatiňanské Krčmě krále Artuše zely police nad barem prázdnotou. Bohatá sbírka koňaků a whisky z celého světa musela být odstraněna. „Lahve jsme uklidili, je toho plný sklep ," usmál se číšník.

Uličku zablokovali

O třicet procent levnější fernet nabízela v sobotu odpoledne obrovská cedule umístěná na chrudimském obchodním domě Kaufland. Zákazník, kterému svitla naděje na nákup kvalitní kořalky, byl ale notně zklamán. Regály s alkoholem se sice nikdo nesnažil vyklízet, ale šalamounské zahrazení uličky dřevěnými paletami mělo naprosto stejný efekt.

Na Chrudimsku dosud nebyl zaznamenán případ otravy alkoholem, i když se mezi lidmi šíří fáma o jednom případu z Chrasti.

Odkud pochází pětatřicetiletý muž, který zažil velké obavy a navštívil nemocnici, se nám zjistit nepodařilo. Možná, že jde o zmiňovaného Chrastečáka.

„Oznámil, že před dvěma dny požil alkohol a nyní cítí velkou bolest za očima. Okamžitě dostal dávku čtyřicetiprocentního alkoholu s glukózou a kyselinou listovou," řekl ředitel společnosti Chrudimská nemocnice Tomáš Vondráček.

Podezření na otravu metylalkoholem se naštěstí nepotvrdilo. „Laboratorní rozbor provádí pardubická nemocnice a je skvělé, že výsledky jsou hotové již za dvě hodiny. Mohli jsme tak pána za krátkou dobu ubezpečit v tom, že je v pořádku a jeho obtíže jsou jen důsledkem požití zřejmě většího množství alkoholu," dodal ředitel Vondráček.

Injekce až zítra

Dávka čtyřicetiprocentního alkoholu do žaludku, pro mnohé pijany příjemná léčba, je v současné době v chrudimské nemocnici jedinou možnou formou terapie.

„V současné době nedisponujeme nitrožilními alkoholovými injekcemi. Tyto preparáty obdržíme  až v úterý. Ale o norském léku neuvažujeme, je příliš drahý," dodal Tomáš Vondráček.