Velký Bazar se nachází v krásných prostorách bývalé hasičské zbrojnice ve Štěpánkově ulici. To, že bude Petr Šantrůček majitelem obchodu se zbožím z druhé či třetí ruky, bylo více než jasné. Jako malý kluk trávil každé odpoledne v tehdejším bazaru na Resslově náměstí, který jistě pamatuje většina Chrudimáků z dob totality. Dnes je zde pizzeria Balustráda. V tomto bazaru totiž pracovala paní Marta Hrůšová, babička Petra Šantrůčka. „Každý den po škole jsem běžel za babičkou do bazaru a probíral se všemi těmi neuvěřitelnými věcmi. Pro tyhle staré krámy jsem vždycky měl ohromnou slabost a nic se mi nezdálo zbytečné. Prožil jsem tu velký kus dětství, ve škole mě často přezdívaly „vetešník“ a já všechny zásobil zaručeně použitými věcmi, u kterých jsem si nebyl jist, k čemu a zda vůbec k něčemu jsou. Starými věcmi jsem se vždy obklopoval, no a když došlo k tomu, že jsem měl možnost si otevřít svůj vlastní bazar, tak všechny tyhle věci naplnily můj obchod po okraj,“ vzpomíná Petr Šantrůček.
Velký Bazar byl otevřen 1. října 1997 a nedávno tak oslavil 10 let své existence. Ze začátku žil obchod zejména z provize z komisního prodeje a kromě oblečení a bot tu bylo k dostání téměř všechno. Ale postupem času se více a více jezdilo pro zboží do Německa a komisní prodej se téměř zastavil. Dnes tvoří dovezené věci ze zahraničí 90 procent veškerého sortimentu, zbytek jsou sezonní věci, jako nyní lyže, lyžařské boty a brusle.
„Pro zboží jezdíme zejména do Mnichova, kde fungují tzv. separační dvory. Je to něco jako u nás sběrný dvůr, kam lidé vozí věci, které už nepotřebují. Ovšem v Německu jde o podstatně odlišný sortiment než u nás. Také tu každý den probíhá soudní dražba zabaveného majetku, které se může kdokoli zúčastnit,“ vysvětluje Petr Šantrůček. Velký Bazar v Chrudimi také supluje obchod se starožitnostmi. Podle Petra Šantrůčka nemá klasický obchod se starožitnostmi na takto malém městě šanci se uživit. A tak ve Velkém Bazaru najdete i cenné, velmi staré kousky. Ty si však svého kupce najdou velice rychle.
A jaké že kuriozity se kdy ve Velkém Bazaru prodávaly? Tak třeba bomby. Ovšem ne ty klasické, ale makety bomb, ve kterých se ve válce shazovaly potraviny a léky. Byl o ně velký zájem. A přestože je Petr Šantrůček přesvědčen o tom, že téměř vše si svého kupce najde, má ve svém obchodě jednu věc zaručeně neprodejnou. Je jím obraz ženy v černém, s neuvěřitelně přísným až odpuzujícím výrazem od neznámého malíře.
Martina Šťastná