Memoriálu se zúčastní více než čtyři stovky běžců z dvaceti základních a středních škol, což je zatím absolutně nejvíc za celou dobu existence této akce.

Nad letošním ročníkem převzala záštitu, a memoriálu se osobně zúčastní, běžkyně krátkých a středních tratí, Jarmila Kratochvílová, která je od roku 1983 stále držitelkou světového rekordu na 800 metrů. „Památník Ležáky si klade za cíl podobnými akcemi přiblížit žákům a studentům historická místa, osudy konkrétních osob a pohnuté dějinné události z let 1939 – 1945,“ uvedl mluvčí památníku Filip Petlička.

Starší žákyně, žáci, dorostenky a dorostenci poběží trať od 1, 9 do 2, 7 kilometru, závod odstartuje v devět hodin ráno.
Pro všechny účastníky je připravena, krom běžeckého zážitku každodenní cesty ležáckých dětí do školy ve Včelákově, tématická výstavka „Vše pro vlast“, která je věnována padlým a zemřelým příslušníkům 43. výsadkového praporu v Chrudimi.

Každý startující obdrží malé občerstvení, diplom podepsaný světovou rekordmankou Jarmilou Kratochvílovou, magnetku 5. ročníku Memoriálu, vítězové pak poháry a věcné ceny. Jako každoročně je připraven pohár pro největší skupinu.
„Věříme, že závod na trati, kterou zdolávaly děti z Ležáků za každého počasí, nebude jenom jednorázovou akcí, ale poslouží i v širším měřítku pro další žáky například v hodinách dějepisu,“ uvedl jeden z organizátorů běhu Jan Rýdlo. 

V ležáckém mlýně působil Rod Šťulíků od začátku dvacátého století. Od roku 1937 byl mlynářem Jindřich Švanda, který se oženil za mlynářskou dceru Františku Šťulíkovou. Její mladší bratr Josef se svou rodinou, ženou Marií
a dcerami Jarmilou a Marií, ale také žili ve mlýně, odkud se společně aktivně účastnili odboje, který se v okolí formoval již od roku 1939.

Kameník Josef Šťulík se po zatčení svého švagra Jindřicha Švandy rozhodl, že se ukryje v lesích nedalekého Včelákova. Gestapo ovšem vydalo výzvu, že pokud se dobrovolně nepřihlásí, vypálí obce v okruhu pěti kilometrů. 22. června se tedy Josef Šťulík dobrovolně vzdal, byl uvězněn a vyslýchán v Pardubicích, kde byl také na střelnici na Zámečku 2. července popraven.

Ležáckou tragédii přežily pouze dvě děti – Jarmila a Marie Šťulíkovy. Mladší Marii provdané Jeřábkové, která letos zemřela, bude dnes při memoriálu jejího otce věnována tichá vzpomínka.