Její barvy teď v zastupitelstvu města hájí někdejší lídr ODS v komunálních volbách, ředitel zdejšího gymnázia Eduard Beránek.

A není sám, kdo zamával ODS na rozloučenou a zakotvil v nové straně. Po krátkém působení v pardubické ODS odešel ke Svobodným také Josef Káles s manželkou a se svým synem a bývalý „ódéesák“ Aleš Korejtko.

Beránek k tomu říká: „V ODS přestali ctít demokratické zásady. Vadily jim netradiční, novátorské názory a postoje mladých a vzdělaných lidí. Vytýkám jim, že jsou ve zřetelném vleku koaličního partnera, nestydatě spojeného s problematickým byznysem. Mám výhrady k necitlivé personální práci v úřadu města a zcela se distancuji od toho, že ODS odmítá možnost předcházet vzniku byť jen potenciálního střetu zájmů.“

Muž, který dostal v komunálních volbách nejvíc preferenčních hlasů se však nadále cítí být loajálním členem radniční koalice. „Mandát člena chrudimského zastupitelstva vykonávám ve shodě se zákonem a v souladu s volebním programem, k němuž jsem se přihlásil. V žádném případě nepodpořím radniční opozici,“ doplňuje muž, který se chce v dalších komunálních volbách opět pustit do volebního souboje. „Budu kandidovat. Spravedlivější způsob primárních stranických voleb, zákaz kumulace funkcí či kategorie registrovaného příznivce jsou přitažlivými znaky stranických stanov Svobodných. Mám také na zřeteli, že se mi díky pozici v komunálním sektoru podařilo kladně ovlivnit řadu věcí v oblasti vzdělávání,“ uzavírá člen Republikové rady, nejvyššího orgánu nové pravicové strany.

Štěpení ODS nadělalo svého času v Chrudimi hodně zlé krve. ODS je ke svému bývalému člověku kritická: „Beránkova slova jsou jen výlevy a výpady zhrzeného politika, který přivedl před časem chrudimskou ODS až k rozpadu. Jeho vyjádření už nebudu podrobněji komentovat, nikam to nevede,“ říká Ivan Pištora, předseda Oblastního sdružení ODS Chrudim.