„Když zákon začne platit, budu ho respektovat. Ale myslím si, že na každou babičku prodávající hrušky u silnice by se povinnost být stále v online spojení s Finanční správou vztahovat neměla," domnívá se Petr Štěrba, na jehož stánku si lidé mohou zakoupit například med nebo česnek.

František Ruml ze Staré Paky nabízí na stánku sušené a kandované ovoce. „Zákon jako takový bych spíše přivítal, protože je mi jasné, že dost podnikatelů při přiznávání tržeb podvádí. Systém by ale musel být tak vychytaný, aby fungoval opravdu vždy a všude a aby prodejce ani jejich zákazníky při placení nezdržoval," domnívá se muž.

Obchodník Nguyen z chrudimské Kateřiny zase říká: „Vadí mně už jen ta představa, že by každý obchodník byl stále jakoby pod drobnohledem. Ale jsou tady i technické otázky. Systém by například ihned zaevidoval každou provedenou platbu, ale jak by se pak řešila třeba případná storna?" ptá se mladý muž podnikající v asijské prodejně.

Ptali jsme se i dalších prodejců a všichni tušili, o čem má být v zákonu řeč. Samotné zákazníky ale připravovaná norma zas tolik nevzrušuje, nebo o ní dokonce ani nevědí. „Nevím, oč jde, ale elektřina je opravdu drahá," zazněla i jedna z kuriózních odpovědí od muže v klobouku, který prý přijel do Chrudimě právě za nákupy.

Na potřebnosti zákona o elektronické evidenci tržeb se mnohdy neshodnou ani samotní politici, a to napříč celým politickým spektrem.

Komunista a chrudimský zastupitel Ivan Bělohlávek po chvilce přemýšlení říká že on sám je v celé věci poměrně zdrženlivý. Pak ale otevřeně přiznává, že i mezi voliči komunistické strany se najde dost podnikatelů, kteří navrhovanou normu odmítají, což je prý třeba vzít rovněž v potaz.

„Když jsme jako komunisté před lety zvedli v parlamentu ruku pro zákon o registračních pokladnách, bylo dost takových, kteří nás pak posílali kamsi," vybavuje si Ivan Bělohlávek. „Řekněme si na rovinu, že daňové úniky existují, to je jasné. Jenže nevěřím tomu, že by například nějaký drobný trafikant mohl oškubat stát o nějaké horentní sumy, zatímco například v různých veřejných zakázkách utíkají státu mnohdy stamiliony nebo dokonce až miliardy korun najednou," dodal Ivan Bělohlávek.

Ptali jsme se i chrudimského zastupitele Františka Pilného, který ve volbách reprezentoval místní organizaci hnutí ANO 2011. „Předesílám, že nejsem členem hnutí, takže nemusím tak úplně držet stranickou linii. V zásadě ale s elektronickou evidencí tržeb souhlasím. Pokud by však měl zákon platit, tak ať je to pokud možno s minimálním množstvím nejrůznějších výjimek, protože každá výjimka způsobuje chaos. Některé výjimky ale možná budou nezbytné. Pokud například někdo obchází po večerech restaurace a nabízí hostům květiny, pak si neumím představit, že by musel mít v kapse online připojený terminál a tisknout z něj elektronicky evidované účtenky. Snad je to i technicky možné, ale vzhledem k předpokládanému obratu a s přihlédnutím s náročností technického provedení by mi to připadalo zbytečné," míní chrudimský zastupitel.

Luboš Netolický, starosta obce Rosice, kde se po většinu roku pořádají pravidelné Rosické trhy v areálu bývalé cihelny, se již zákona tak trochu obává. „Moje stanovisko není jednoznačné. Myslím ale, že třeba právě našim trhovcům by zákon mohl hodně ublížit, pokud by si kvůli němu měli kupovat nějaké speciální technické zařízení. Nevím, jak bude takové zařízení drahé. Pokud by nebylo příliš nákladné, tak se přikláním k tomu, ať jsou evidováni všichni, protože jakmile se začnou dělat výjimky, tak to dosud nikdy k ničemu dobrému nevedlo. Jelikož si ale nedělám o prodejcích takovýchto zařízení iluze, obávám se, že se jejich cena vyšplhá nakonec do tak závratných výšek, že si ho trhovci nebudou chtít koupit. Vzhledem k tomu, že se velmi často jedná o lidi, kteří jsou už skoro v důchodu nebo dokonce už v něm, tak si někteří také mohou říci, že už si s touhle věcí nebudou komplikovat život. Takže se pak na všechno vykašlou, což bude podle mě docela velká chyba," přemítá rosický starosta.

Velkým nadšením pro elektronickou evidenci tržeb nehoří ani miřetický starosta Jaroslav Chour. „Na venkově je množství živnostníků se zcela minimálním obratem. Například hostinských, do jejichž hospůdek přijde ve všední den sotva pět lidí a o víkendu dalších dvacet. Ti se možná raději se svou živností rozloučí," domnívá se miřetický starosta.