„My na nějaké odpustky nemáme peníze. Žádnou dotaci městu Třemošnice dávat nebudeme. Já, když někomu něco odpustím, tak to pak nechci na druhých,“ reagoval ve čtvrtek na dotaz Chrudimského deníku Josef Bohuněk, starosta obcí Lipovec – Licoměřice.

Hovoří přitom o penězích, které Třemošničtí požadovali po okolních sídlech na úhradu téměř stotisícového nájemného, jež pro letošek odpustili Policii ČR.

Možná víc než o třítisícovou částku šlo prý v lipoveckém případě také o princip. Starosta Bohuněk tak svým čtvrtečním vyjádřením nepřímo odmítl i nedávné tvrzení třemošnického starosty Stanislava Peci, jenž uvedl, že městu přispěla s výjimkou Seče všechna oslovená okolní sídla.

Jenže platit nebude zcela jistě ani Běstvina. Tu měla přijít dobročinnost Třemošnických vůči státu ročně na nějakých šest tisíc korun. „Zastupitelé byli proti. I já si myslím, že by nešlo o dobré řešení. Takhle by se policie dotovat neměla, i když jsme jinak s její činností spokojeni,“ uvedl běstvinský starosta Vojtěch Holub.

Ať zaplatí stát, říká starosta

Sečský starosta Marcel Vojtěch zase říká rovnou: „Seč vycházela policii už v minulosti všemožně vstříc. Z padesáti tisíc korun nájmu jsme nejprve slevili na třicet pět tisíc – a policie nakonec stejně odešla. I když jsme jí mezitím nabídli úplné odpuštění platby,“ vzpomíná starosta.

Není odmítnutí pomoci sousední Třemošnici při její snaze o udržení služebny republikové policie ze strany Seče jen jakýmsi žárlivým „trucem“ reagujícím na nedávné uzavření vlastní sečské služebny?

Pouhá „šaškárna“?

Starosta Vojtěch to rozhodně popírá: „Ne, ne, ne. Není to truc. Nám už je to ale jedno, jestli sem budou ti dva policisté zajíždět z Chrudimě nebo z Heřmanova Městce. Těch sto tisíc korun nájemného, co chce město Třemošnice po ostatních, to už je jen jejich věc. My ale víme, že se tímto způsobem policie na místě stejně neudrží. Máme už takovou zkušenost za sebou. Dokonce jsme kdysi spolufinancovali navíc i zavedení tajných telefonních linek, které souvisely s provozem bývalého centra pro azylanty,“ připomíná sečskou minulost starosta Vojtěch.

„Ať to celé platí stát. Nebo ať se na to vykašle, dá peníze mezi obce a budou obecní policie. Tohleto je šaškárna. Vždyť my nakonec ani o takovou službu, jakou nám teď policie poskytuje, nestojíme. To někdo něco ukradne a policie stejně přijede jen kvůli zápisu pro pojišťovnu. Jinak nic. A všichni lumpové to vědí, že tady je jen taková hlídka, limitovaná třeba i přídělem benzínu,“ zlobí se sečský starosta. A zmiňuje i údajný loňský případ, kdy prý policisté v zimě se služebním vozem na letních pneumatikách vůbec nebyli schopni dojet na požadované místo.

Na gumy máme!

Je na tom policie opravdu tak špatně? Požádali jsme o vyjádření Jiřího Tesaře, mluvčího policie na Chrudimsku. Ten však uvedl, že mu situaci policie nepřísluší komentovat. Sdělil jen, že policejní auta podléhají pravidelným kontrolám a že za jejich stav jsou vždy odpovědné určené konkrétní osoby.

Pokud by tedy vozidlo nebylo včas přezuto, mohlo by se jednat o pochybení jednotlivce. V žádném případě prý nejde o to, že by policie neměla na výměnu pneumatik peníze.

Vraťme se ale k vlastním úsporám na nájemném. Jak jsme před časem v Chrudimském deníku uvedli, o snížení nájmu na symbolickou jednu korunu rozhodli například i zastupitelé v Chrasti. A také tady se nakonec odhodlali k tomu, že obešlou s žádostí o pomoc okolní obce.

Tisícovka stačí

Chrastecká starostka Martina Lacmanová teď bude čekat na jejich odpověď. „Podle počtu obyvatel jsme nic nepřepočítávali, požádali jsme každou z obcí o stejně vysoký tisícikorunový příspěvek. Jde o celkem 27 obcí. Pokud by nám jejich zastupitelé vyšli vstříc, nahradili by nám tak alespoň zčásti naši vlastní velkorysost, v jejímž důsledku jsme Policii ČR odpustili zhruba 57 tisíc korun,“ doufá starostka.