Na Chrudimsku mají největší potíže ve Slatiňanech. „Pokud by se nám to nepodařilo, nebudeme moci plovárnu vůbec otevřít,“ líčí nejčernější scénář slatiňanský starosta Ivan Jeník.

Podle tajemníka slatiňanského městského úřadu Josefa Prokše by radnice ráda zaměstnala alespoň tři až čtyři zájemce o tuto práci, aby se mohli v případě potřeby prostřídat. „Žádná předchozí kvalifikace není nutná, jsme schopni zájemce sami vyškolit. Stačí, když uchazečka nebo uchazeč umí plavat. Podmínkou je rovněž věk nad 18 let. Školení je pak záležitost jednoho víkendu a za zájemce je uhradí město,“ upřesňuje tajemník.

Chrudim nepomůže

Slatiňanští si v minulých letech zajišťovali plavčíky ve spolupráci s Vodní záchrannou službou Chrudim. Ta však letos sama nemá dostatek lidí a je ráda, že dokáže sehnat plavčíky alespoň pro službu v krytém bazénu a na venkovním koupališti svého domovského města.

Zájemci o službu na slatiňanském koupališti se mohou přihlásit ještě do 10. května, aby bylo možné včas zajistit i nezbytné školení. Hlásit se mohou i telefonicky na čísle 602 139 099.

Nábor pokračuje

Vedoucí chrudimských vodních záchranářů Lukáš Jambor se domnívá, že v poslední době všeobecně klesá zájem mladých lidí o práci. „A to i tehdy, pokud je oceněna celkem rozumnou mzdou,“ posteskl si záchranář. „Chrudim se nám ještě podařilo zajistit, ale je to boj. Sháníme plavčíky každý den, ale pískat si nemůžeme. Máme k dispozici dvanáct lidí. Abychom zajistili služby bez jakýchkoliv problémů, potřebovali bychom jich tak dvacet,“ pokračuje Lukáš Jambor, podle něhož tak budou případní zájemci jen a jen vítáni.

Skuteč je připravena

Chrudimští vodní záchranáři budou už tradičně v letní sezóně sloužit také u Sečské přehrady. Zde si ale vystačí s vlastními řádnými členy, kteří si pro službu u přehrady každoročně vybírají část dovolené ve svém každodenním zaměstnání.

Plavčíky na koupaliště budou potřebovat také ve Skutči, tady ale s jejich zajištěním nemají žádné problémy. Kmenové zaměstnance, kteří slouží trvale v krytém bazénu, zde přes léto doplní ještě brigádníci. „Co se stane v průběhu sezóny, to nikdo neví. Na její start jsme ale připraveni,“ říká ředitel skutečských sportovišť Tomáš Kopecký. I on ale potvrzuje, že sehnat nového plavčíka nemusí být žádná legrace. „Je to totiž docela náročná a mimořádně zodpovědná práce. Každý prostě nedokáže vytáhnout topícího se člověka z vody. A když už se mu to podaří, tak je tady i další riziko. To nastane v případě, kdy plavčík neúspěšně poskytne první pomoc. Tehdy se zkoumá, zda plavčík udělal vše přesně tak, jak měl, a když se ukáže, že neobstál, tak jdou následky za ním. Třeba i v podobě soudního rozsudku,“ připomíná Tomáš Kopecký.