Jedná se zejména o silnice II. a III. třídy na příjezdech do horských oblastí. Od 1. listopadu na ně nebude povoleno vjet bez zimních pneumatik nebo sněhových řetězů.

„Pokud řidiči od začátku listopadu použijí takto označenou silnici bez zimní výbavy, hrozí jim pokuta v blokovém řízení až dva tisíce korun, ve správním řízení 1500 korun až 2500 korun a zapsání jednoho bodu v registru řidičů,“ upozorňuje Imrich Dioszegi z tiskového odboru Královéhradeckého kraje.
„Místa, na kterých jsou dopravní značky umístěny, jsou vybrána tak, aby v jejich blízkosti motoristé mohli najít vhodné místo pro případné nasazení řetězů a nijak neblokovali ostatní dopravu,“ dodává mluvčí kraje.

Povinnost používat zimní výbavu mají řidiči na vybraných úsecích do konce března. „Platnost dopravní značky „zimní výbava“ může být upravena dodatkovou tabulkou, umístěnou pod touto značkou,“ připomíná Imrich Dioszegi.

U automobilů do 3,5 tuny musí být u zimních pneumatik hloubka dezénu hlavních drážek nebo zářezů nejméně čtyři milimetry na všech kolech. Vozidla nad 3,5 tuny musejí mít hloubku drážek nejméně šest milimetrů na všech hnacích kolech.

Použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů.

Mapky s místy, kde se řidiči mohou setkat s úseky s povinnou zimní výbavou, lze nalézt na webových stránkách Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.