Zatímco dětské oči zářily u vánočního stromku 24. prosince, východočeským bezdomovcům září oči několik dní poté. Popelnice ve městech totiž začínají plnit doslova a do písmene poklady.

Své by o tom mohl vyprávět bezdomovec Milan, žijící v přístřešku u Labe v Pardubicích. Ten na průzkum popelnic vyrazil už ráno na Boží hod vánoční.
„To jsou popelnice ještě plné, a když někdo něco vyhodí po rozbalování dárků, tak je to ještě pěkně navrchu nebo se povaluje vedle popelnic,“ vysvětlil Milan.

Zatím to podle něj ještě není takové, jak by si představoval. „Teď se lidi zbavují těch opravdu nepotřebných věcí. Do konce roku pak ale všechno vymění za nové, a to teprve bude paráda,“ myslí si Milan.

Dosud měl to štěstí, že v hromadě odpadků narazil na staré hodinky. „Lidi to nechtějí prodávat, protože za to dostanou pár korun. Mně to na těch pár rohlíků, salám a krabicové víno bohatě stačí,“ raduje se starší bezdomovec z Hradce Králové.

V popelnicích ale budou končit i takové věci, jako jsou staré kovové nádobí, nepoužívané elektrospotřebiče a podobně. I z toho mají bezdomovci radost. I když je k tomu stejnému účelu už nikdy nikdo nepoužije, jako barevné kovy se do sběru vždy hodí.

Východočeské bezdomovce také čeká obměna šatníku. „To víte, Ježíšek nosí nové oblečení, a to staré pak končí v popelnici. Pro někoho je to staré, pro nás zase něco nového,“ usmívá se Milan.

Hledání věcí v popelnicích ale s sebou přináší i řadu nepříjemností. Kdo se do popelnice zaboří tak, že odpadky vypadávají ven na ulici, musí počítat s tím, že se u něj objeví hlídka městské policie. I takové případy už strážníci museli několikrát řešit.

Na obrovské ryto po Novém roce se těší také finančně zajištění lidé, kteří shánějí staré věci ve sběrných dvorech. Za všimné zaměstnancům si odsud odvážejí často cenné věci, které jejich původní majitelé vyhodili po Vánocích jako starý nepotřebný „šunt“.