Lidé už se naštěstí naučili přivolat městské strážníky, kteří vetřelce z místa vykážou. „Bezdomovci mají možnost vyhledat městskou noclehárnu, v sociálním šatníku se čistě a teple převléci a najíst se díky potravinové bance. Pravda je, že většina tyto služby využívá," uvádí vedoucí městského sociálního odboru Radka Pochobradská.

Bezdomovci obtěžují, přitom mají azyl

V zimě je lidem bez střechy nad hlavou ouvej. Ale tuto životní cestu si sami vybrali. „Oni jsou ve velké většině na to i pyšní. Není pravda, že nemají z tohoto způsobu života úniku, služeb je ve městě hodně," zdůrazňuje Radka Pochobradská. Sociální odbor spolupracuje s chrudimskou Městskou policí a před každou zimou společně vyhledávají všechny bezdomovce. „Dostávají dopisy s nabídkou služeb, telefonními čísly a dalšími potřebnými informacemi. Těm negramotným je přečteme," pokračuje Pochobradská.

Před několika lety, kdy vládly stejné mrazy jako nyní, začala římskokatolická fara nabízet bezdomovcům horkou polévku. Tu dodával místní řezník a uzenář zdarma, jako sponzorský dar. Tato iniciativa se ale nesetkala s úspěchem. Bezdomovci polévkou pohrdli a raději na lavičkách ucucávali na zahřátí krabicové víno.