Mnoho historek mohou vyprávět pracovníci Technických služeb Chrudim. V poslední době měli například problém s vodou ve fontáně před dveřmi do prodejny potravin na Kateřině. „Napustili jsme čistou vodu a vzápětí byla fontána plná pěny. Bezdomovci v ní myjí nádobí nebo perou spodní prádlo,“ říká ředitel technických služeb Miroslav Skokan.

V poslední době se problém zmírnil a zásluhu na tom má jednoduché opatření – technické služby odstranili z blízkosti fontány lavičky. Právě na nich bezdomovci popíjeli a nocovali. Přímo na„mušce“ měli i zákazníky potravin, z nichž se někdo vždycky nechal uprosit o nějaký peněžní dárek. Vrchní strážník Městské policie Chrudim Roman Červenka nemá za poslední dny žádné hlášení o bezdomovcích. „Než se z blízkosti fontány odstranily lavičky, pospávali na nich nebo si ustlali na papírových krabicích. Jejich koupání nebo praní jsme také zachytili, a to prostřednictvím kamery. Hlídka věc s nimi vyřešila domluvou,“ uvádí vrchní strážník Červenka.

Chrudimští bezdomovci se většinou pohybují kolem nákupních středisek, kde mají nejblíž k lacinému alkoholu. V noci pospávají na lavičkách nebo v parcích. Léto je pro ně v tomto ohledu ideální a když nastane zima, hledají útočiště většinou ve vytopených, veřejně přístupných halách. Vloni si k noclehům vybralo několik z nich nemocnici. Její vstupní místnost se nezamyká a každý může dovnitř vstoupit.

Velký problém nastal s agresivitou bezdomovců, kteří několikrát po sobě napadli sestru a lékaře na chirurgickém příjmu nebo odcizili z bundy pacienta mobilní telefon. Vedení nemocnice požádalo starostu města Jana Čechlovského o pomoc. Ten nařídil městské policii, aby častěji vykonávala kontroly v nemocničním areálu.