Běžecké tratě bývají v Hlinsku tradičně najížděny z areálu Klubu klasického lyžování na Ratajích. Ve všedních dnech by za dostatku sněhu měly být upraveny standardní okruhy v délce jednoho, dvou, tří a pěti kilometrů. O víkendech by Hlinečtí chtěli najíždět tratě až do Svratky, případně na Veselý Kopec a propojit areál na Ratajích s hlineckým Ski areálem.

Počasí se však v těchto dnech nechová macešsky pouze k běžkařům na Hlinecku. S nedostatkem sněhu se potýká i mikroregion Centrum Železných hor (CŽH), kde může být za vhodných podmínek upraveno až pět běžkařských tratí v celkové délce zhruba 50 kilometrů.

Mapky tras obdrží zájemci například v infocentrech v Seči, Nasavrkách, Hlinsku, Chrudimi či Heřmanově Městci a také v jednotlivých obcích mikroregionu. Tratě v délkách od čtyř do patnácti kilometrů jsou vedeny vhodným a léty prověřeným terénem s přirozenými dalekými výhledy do kraje.

Běžecké stopy jsou za příznivých podmínek pravidelně protahovány pomocí skútru se stopovacím zařízením.

„Všechny tratě jsme také před zimou projeli terénním vozem, zkontrolovali a uklidili. Teď už čekáme jenom na sněhovou nadílku. Prozatím tu ale leží sotva nějakých šest až sedm centimetrů,“ uvádí předseda sdružení CŽH a starosta obce Krásné Jaroslav Kučera.

O něco více radosti si zatím na Chrudimsku přece jen užívají vyznavači sjezdového lyžování. Tedy alespoň na svazích, kde je k dispozici umělé zasněžování.