„Touto zážitkovou formou chceme děti ještě před prázdninami upozornit na nebezpečí, která jim hrozí. Aby dávaly pozor na silnicích, na kole nebo koloběžce nezapomínaly na ochranné prvky, aby neskákaly do neznámé vody…," říká Radka Pochobradská z Městského úřadu Chrudim, který akci spolu s Policií České republiky pořádá.

MASÁŽ SRDCE NAŽIVO

„Když se přesvědčím, že člověk ležící na zemí nespí, tak co udělám? Zjistím, jestli dýchá. Vezmu jej za bradu a zátylek, zakloním mu hlavu a skloním se k němu, abych cítil dech," vysvětluje Vratislav Příhoda z Českého červeného kříže základy první pomoci.

Před ním klečí u malých nafukovacích figurín dvanáct dětí, každé mu očima visí na rtech a pečlivě opakuje všechny pokyny – zavolat 155, sdělit místo a důvod volání, propnout napjaté paže a začít masáž srdce.

Stanoviště tu mají republikoví i městští policisté, hasiči a záchranáři a další organizace. Na každém je možné si hravou metodou připomenout, co dělat a co ne. Ukázky tu předvedli policejní psovodi, jízdní policie nebo chrudimští výsadkáři.

POZOR NA VOSY

„Do vody nechodíme bez dospělých, když moc neumíme plavat, tak si bereme kruh nebo křidýlka. Jakmile přijde bouřka, tak se neschováváme pod stromem nebo nelezeme do vody, aby do nás neuhodilo," připomíná dětem Kateřina Konrádová z Mama klubu Chrudim. V ruce má jednoduchý obrázek, kterým své povídání ilustruje.

„Děti jsou strašlivě šikovné. Předhánějí se, kdo odpoví první. Je vidět, že se jim učitelé i rodiče hodně věnují. Když se jich třeba ptám, co nedělat, když zůstanou doma sami, tak hned odpovídají, že nesmí jíst léky a dávat si pytlíky na hlavu," směje se Kateřina Konrádová.

MÁLO PIJEME

„Málo pijeme," odpovídá Vratislav Příhoda na otázku, jakou nejčastější chybou v horkých letních dnech ohrožujeme své zdraví.

„Těch aspektů je spousta. Velkou kapitolou jsou vodní sporty a koupání, a to nejen v rybnících, ale i domácích bazénech. Rodiče by měli mít děti ustavičně na očích," dodává zdravotník.