Jenom v Pardubickém kraji zadržují sněhové zásoby 320 milionů krychlových vody.

Krizový štáb kraje je v pohotovosti. Náměstek hejtmana Roman Línek, který po dobu nemoci hejtmana řídí bezpečnostní radu kraje, proto hovořil v úterý 2. února 2010 o aktuálním stavu sněhu a zásobách vody v něm ukrytých s generálním ředitelem Povodí Labe Tomášem Vaňkem.

„Vodohospodáři, záchranáři i hasiči jsou v pohotovosti, povodně ale zatím nehrozí, a to přesto, že Pardubický kraj pokrývá téměř nejvyšší vrstva sněhu v rámci České republiky,“ shrnul náměstek Línek obsah jednání na královéhradeckém Povodí Labe.

Uvedl, že správci vodních toků průběžně monitorují hladiny přehradních nádrží, odkud vypouštějí vodu. Obce se silničáři pravidelně udržují příjezdové komunikace k poldrům.

„Klidnější spánek mohou mít lidé v kraji také proto, že v uplynulých deseti letech se dokončila řádově za miliardu korun různá protipovodňová opatření. Patří mezi ně ochrana Pardubic proti stoleté vodě, regulace rybníku Hvězda u Třebovic, poldry a různá další protipovodňová opatření v povodí Třebovky, Třebůvky, Orlice a Chrudimky,“ vyjmenovává náměstek Línek místa, která by měla ochránit majetek a životy lidí v případě, že by se prudce oteplilo.

Krajská samospráva i členové bezpečnostní rady Pardubického kraje jsou informováni o aktuální meteorologické situaci.

(mag)

Sněhu je o třetinu víc než před týdnem, tání prý nehrozí


ČR – Sněhu je v Česku v přepočtu 56,6 litru na metr čtvereční, což je o třetinu víc než minulý týden. Do středy by mělo na horách napadnout dalších až 30 centimetrů nové sněhové pokrývky.

Podle hydrologa Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) Jana Daňhelky zatím výraznější tání nehrozí. V Česku leželo k 1. únoru téměř 4,5 miliardy metrů krychlových sněhu, což odpovídá třeba 45 milionům železničních vagonů. „Vzhledem k očekávanému průběhu počasí v následujících dnech očekáváme udržení sněhové pokrývky,“ stojí ve zprávě ČHMÚ o množství sněhu.

Přijde obleva?

V následujících dnech by však nejvyšší denní teploty mohly šplhat až ke dvěma stupňům Celsia. Podle měsíční předpovědi by dokonce ve druhé polovině února mohla přijít obleva s teplotami až kolem devíti stupňů. „Takhle dopředu to neumíme určit, ale tento týden žádné tání nepředpovídáme,“ sdělil ČTK Daňhelka.

Nejvíce sněhu zatím leží ve Středočeském a Jihočeském kraji a také na Vysočině. Odborníci z ČHMÚ každý týden měří i takzvanou vodní hodnotu sněhu (SVH), která udává množství vody ve sněhové pokrývce. Nejvyšší hodnoty hlásí kraje Královéhradecký, Liberecký a Vysočina. Zde naměřili v přepočtu 73,8 litru na metr čtvereční.