I když se tento nesnadný plán dá přirovnat k běhu na dlouhou trať, určité pokroky jsou už nyní patrné.

Pořádný kus práce odvedla městská policie, které velí starosta Chrudimě Jan Čechlovský. „Provádíme v Revoluční a dalších přilehlých ulicích nepravidelné, ale velmi časté kontroly. Podařilo se nám například znemožnit anebo přinejmenším velice znepříjemnit přespávání bezdomovců po půdách a ve sklepech,“ uvádí vrchní strážník Městské policie v Chrudimi Josef Kudrnka.

Strážníci vykázali z půd domů pět lidí, „načapali“ na ulici školáky v době vyučování a informovali o tom nejen rodiče, ale i pracovníky městského sociálního odboru. Udělují nekompromisně pokuty týkající se veřejného pořádku, objevili dvě skládky a zabývají se rovněž řešením nesvárů při občanském soužití. „Určitá zlepšení tu jsou , ale ještě nás čeká spousta práce,“ míní Josef Kudrnka.

V pátek 12. září se vedení radnice bude společně s dalšími složkami zabývat dalším postupem plánovaného „vyčištění“ čtvrti zvané „Bronx“. Kousek po kousku bude pokračovat dál ve své snaze. „Jsme teprve na samém začátku, je to dlouhodobá záležitost. Něco jsme si předsevzali a jdeme za tím. Chceme, aby tato čtvrť byla především k žití,“ zdůrazňuje místostarosta města Petr Řezníček.

Jak to bude s byty v Bronxu?

V srpnu převzalo správu svých bytů opět město, které má dobrý přehled o neplatičích, ale i o současném stavu nemovitostí. To, že je třeba v „Bronxu“ pod nádražím potřeba do mnohých domů a bytů investovat nemalé prostředky na rekonstrukci, je zřejmé na první pohled.

„Správa majetku města má mnohem lepší komunikaci s touto lokalitou. Důležitý je i její přehled nad tím, co je z naší strany třeba dostát z hlediska oprav. To je vzkaz pro lidi, kteří se snaží o to, aby jejich bydlení bylo v pořádku. Škoda jen, že právní předpisy neumožňují rychlejší postup při vystěhování neplatičů nájemného a služeb spojených s bydlením do ubytovny. Vše by se uspíšilo,“ říká místostarosta Petr Řezníček.

Co bude s uvolněnými byty v „Bronxu“, se lze jen dohadovat. Představitelé chrudimské radnice na tuto otázku většinou nereagují a nebo ji s úsměvem přejdou. Byty po nepřizpůsobivých občanech jsou zdevastované, ale prostorné. Nacházejí se blízko centra, což je velká deviza. Jistě by se našli zájemci o opravu a pozdější užívání.

V této tržní době je ale pravděpodobné, že si majetek město neponechá a bude chtít na jeho prodeji vydělat. Odpadla by mu bezesporu spousta starostí s dlužníky i opravami objektů.