„Je to tady pěkné, asi nejvíc se mi tu líbí to vyrábění,“ libuje si desetiletá Chrudimačka Karolína Ročňáková a chlubí se přitom mezi stánky chrudimského Biojarmarku vlastnoručně vyrobeným srdíčkem polepeným zrníčky máku, semínky čočky a úlomky bílé rýže.

Jedenáctý ročník Biojarmarku, tradiční akce zaměřené na představení a prodej potravin pěstovaných bez použití chemických hnojiv, postřiků a geneticky upravených rostlin, ovládl včera chrudimské Resselovo náměstí až do pozdních odpoledních hodin. Biojarmark nabídl dětem řadu poznávacích programů, na své si ale přišli i prckové s maminkami sledující představení Divadýlka z pytlíčku. Mnoho zajímavého se tu však dozvěděli i dospělí. Málokdo třeba do včerejška věděl, jak chutná šťáva z ječmenné trávy nebo jak poznat rostliny pohanky. Řada lidí pak spojila návštěvu chrudimského náměstí i s nějakým tím nákupem.

U stánku Střední zemědělské a Vyšší odborné školy Chrudim zase tradičně nechyběla skládací maketa prasete a příchozí si mohli vyzkoušet například práci na kolovrátku, tkaní látky na funkčním modelu malého tkalcovského stavu nebo mletí obilí na ručním obilném kamenném mlýnku.

Na stáncích voněly sýry, uherák, klobásky a pečivo, k mání byly cereální výrobky, mošty, čaje i koření.
„Ochutnejte výbornou ječmennou šťávu,“ lákala při čtvrtečním Biojarmarku Iva Víravová. „Je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů, stopových prvků a tak dále. Je plná života,“ pokračovala mladá žena .

Zelená tekutina se získává lisováním mladé ječmenné trávy narostlé zhruba do výšky 20 centimetrů. Vylisovaná šťáva se poté usuší a prodává. V případě potřeby se nakonec zpětně rozmíchá s vodou. Nápoj bylo možno včera při Biojarmarku ochutnat za dvacet korun, za které zákazník obdržel dva decilitry této svěží tekutiny. Pokud si koupí prášek domů, vyjde jedna sklenička zhruba na pětikorunu.