Keltský spolek přišel na konci roku o evropské dotace. Skanzen totiž nedostavěl včas. Stavební firma opustila staveniště loni v létě, protože skončila v insolvenci. Sdružení jedná s městem Nasavrky o podpoře milion korun, stejnou částku by mělo získat od sponzorů.

Nasavrčtí Bójové však během roku neseděli s rukama v klíně a pustili se do budování vesničky vlastními silami během víkendových brigád, kdy na skanzenu pracovali členové sdružení i dobrovolníci.

Práce dobrovolníků

„V tomto kalendářním roce jsme se věnovali hlavně údržbě stávající budov, aby netrpěly. Některé nemají střechu, proto je třeba je zajistit, aby se nerozpadaly vlivem povětrnostních podmínek," popisuje letošní práce Lukáš Blažek s tím, že se dobrovolníkům podařilo dokončit například vnitřní části a vnější obvodové stěny domu hrnčíře a zahájit přípravu kamenného kruhu. Součástí skanzenu totiž měla být i svatyně, jenže na její stavbu nyní scházejí prostředky, proto se nasavrčtí Bójové uchýlili k prozatímní variantě a vytvořili z velkých, speciálně vybraných kamenů duchovní místo.

Dobrovolníky však chladnoucí počasí z vesničky nevyžene. „Přes podzim se budeme věnovat dalším úpravám staveb. Rádi bychom v listopadu a prosinci začali práce na dokončení správní budovy a parkoviště. Nejrozestavěnější je dvorec kováře, podařilo se nám dokončit vypletení stěn, ale chybí střecha a omítnutí. Skanzen by kromě života Keltů mohl nabízet i přírodovědné a ekologické programy," řekl Blažek.

Původně měl mít skanzen šest dvorců, které by představovaly ucelený hospodářský celek, tedy keltská řemesla, obytná stavení a zázemí druida. Podoba skanzenu měla vycházet z archeologických nálezů z České republiky i Evropy. Jednou z inspirací bylo keltské oppidum u Českých Lhotic, jediné ve východních Čechách. Cena archeoparku se odhadovala na 24 milionů korun.

„Jakmile to počasí dovolí, dostavíme první dvorec a opevnění. Nejpozději na prázdniny 2016 bychom chtěli část skanzenu otevřít," dodává předseda Boii.

Sdružení dluží stavební firmě za provedené práce, zároveň však po ní požaduje náhradu škody za ztrátu dotace necelých osm milionů korun. Podle Blažka by se tak mohly mohly oboustranné závazky vyrovnat.

Skanzen se loni rozestavěl podruhé. Projekt sdružení začalo připravovat před 13 lety, v roce 2011 se archeopark začal stavět, ale kvůli chybám v tendru práce záhy skončily. Spolek přišel o část dotace, původně měl dostat 11 milionů korun. (čtk, lv)