„Po dokončení střešní konstrukce na domu kováře započne pokládka rákosové krytiny a díky tomu budeme moci začít s výrobou hliněných stěn bez rizika, že nám je spláchne déšť. Bude to ale ohromný objem práce a hodila by se nám pomoc," láká všechny ochotné brigádníky předseda sdružení Boii Lukáš Blažek.

STŘECHA I STĚNY

Dobrovolníky čeká především těžba náletů, jejichž tenkými kmínky budou stavebníci posléze vyplétat proutěné stěny a ploty nejen v samotném domu kováře. Takto hotové stěny se posléze vymažou hlínou, aby se utěsnily a zateplily.

Na programu je i oplocení prvního dvorce a také vytvoření hliněné podlahy v kovářském domu.

„Činnosti to nejsou složité a rádi vás je naučíme," poznamenává Lukáš Blažek s tím, že zatím vážný zájem projevila zhruba desítka dobrovolníků. Podle jeho slov by však vůbec nebyl problém zaměstnat i dvojnásobek lidí.

NA NOVÝ ROK V NOVÉM

Bójové nabízejí nocleh, a to i na pohodlných matracích, stravu a něco dobrého na zapití. „Na skanzenu se spí opravdu dobře," poznamenává členka sdružení Ivana Hronová.

Bóje a jejich příznivce čeká pracovně nabitý konec léta a začátek podzimu, neboť už na pátého listopadu chtějí slavit tradiční keltský nový rok – svátek Samhain už v dokončené části skanzenu