VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Botanické skvosty v Hamzově parku odhalí nový průvodce

Luže – Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé v Luži začala oslavy výročí 115. let od jejího založení významným úspěchem. Hamzův park a arboretum bylo přijato do Unie botanických zahrad ČR.

12.2.2016
SDÍLEJ:

Pohled na Hamzův park z věže lužského kostelu. Foto: archiv Hamzovy léčebny

V Pardubickém kraji je to teprve druhý člen po arboretu Žampach.

„Je to pro nás velmi významný krok," říká ředitel Hamzovy léčebny Václav Volejník a pokračuje: „Čeká nás nyní plno nových povinností a práce. Ale významné je, že tímto byl jednoznačně povýšen význam Hamzova parku a arboreta nejen po stránce botanické a dendrologické, ale i z hlediska ekologického, ale též jako významný krajinný prvek Pardubického kraje. Samozřejmě, že tím chceme nabídnout návštěvu parku jako velmi významný turistického cíle. Park i arboretum jsou již nyní plně vybaveny pro tyto aktivity."

Pacientům pomáhá

Komise rozhodující o příjetí Hamzova parku a arboreta do Unie botanických zahrad ČR pochvalně přijala detailní prolnutí celého parku s činností léčebny. „Právě pro pacienty park přináší prostor nejen pro chůzi, posilování, ale velmi pozitivně ovlivňuje i jejich psychiku a přináší navíc poznání. V tomto směru své úkoly plníme i v rámci školních dětí, pro které je určena i velká část trvalých aktivit parku," poznamenává mluvčí léčebny Jana Zavřelová.

Vedení léčebny však po tomto úspěchu rozhodně nehodlá usnout na vavřínech. Plánuje se nejen vysazování dalších zajímavých druhů dřevin, ale také další způsob, jak zpřístupnit park skutečně všem návštěvníkům.

Chytré telefony

Celým parkem se vine naučná stezka plná informačních panelů, nicméně někteří lidé jsou prostě líní číst. „V rámci služeb pro návštěvníky bychom chtěli řešit průvodce parkem cestou technologií přes mobilní telefony. Jde ovšem o nákladnou investici. Nabízí se také využití získávaní informace prostřednictvím QR kódů. Doufáme, že tato novinka zaujme především žáky všech typů škol," vysvětluje Jana Zavřelová s tím, že i školáci už dnes disponují chytrými telefony, díky nimž by mohla nabrat procházka po parku zcela nový rozměr. Do začátku letní sezóny už by nový způsob distribuce informací mohl být hotový.

Přírodní perly

Hamzův park a arboretum nabízí pro botanika i laika vskutku pořádnou porci běžných i vzácných druhů dřevin a rostlin. Kromě „klasických" lip, modřínů, bříz či statných buků, kterým místní podnebí výborně vyhovuje a ony se za to odvděčují mimořádným vzrůstem, tu lze nalézt například i botanickou lahůdku v podobě jednoho z nejstarších vilínů virginských v České republice.

Tento okrasný keř zaujme jemnými žlutými pentlicovými korunními lístky v květech. Severoameričtí indiáni jej považovali za magický, neboť kvete v zimě, kdy celá příroda spí. Roste zde také třeba metasekvoje čínská nebo jinan dvoulaločný.

Autor: Lukáš Vaníček

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěrbová (3 kg a 49 cm) je po šestileté Elišce druhou dcerkou v rodině Aleny a Petra Štěrbových z Ochozi.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení