Své zážitky lidé popisovali na Facebooku. „Družstvevní ulice v Chrudimi – brutální situace. Zlomený strom, všude jakoby nasněžilo. Dítě mi visí na krku a šeptá: Ježišmarjá, Otík se bojí," napsala vyděšená maminka prostřednictvím mobilního telefonu.

Kroupy a létající předměty ničily auta. „Bouřka nám vytopila byt a poničila auto. Škoda na autě je předběžně servisem odhadnuta na pětašedesát tisíc korun," řekl obyvatel Větrníku Jiří Stuna.

V Chrudimi byli výpadkem nejvíc postiženi právě obyvatelé sídliště Na Větrníku. Také jim netekla voda – čerpadla neměla elektrický pohon. Společnost Vodovody a kanalizace proto samospádem pustila pitnou vodu alespoň do prádelen domů, odkud si lidé mohli čerpat do nádob. Energetici obnovili dodávku až po včerejší 14. hodině.

Bouři dopředu avizovali meteorologové, ale takovou sílu si nikdo nedokázal představit. Vítr shodil několik střech, a kácel stromy k zemi. Zlá byla situace v Přibylově, kde zmizela část lesa vyhledávaného houbaři a borůvkáři. Kmeny se ocitly na vozovce, a tak bylo nutné povolat k úklidu hasiče.

Dobrovolné jednotky a profesionálové zasahovali na mnoha místech okresu. „Od devatenácti do třiadvaceti hodin zasahovali hasiči u sto tří událostí. Na Chrudimsku jich bylo osmatřicet, což je nejvíc v Pardubickém kraji," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.


 Škody jsou obrovské, lidé mají zničená obydlí

Pondělní větrná smršť strhla střechu jednoho z domů ve Vlčnovské ulici.

Trosky rozlámaného krovu přistály pod bytovým domem a ucpaly jednu z přilehlých komunikací. Naštěstí nikoho na ulici nezranily. Průtrž mračen ale odstartovala celonoční souboj obyvatel bytů v horních patrech domu s přitékajícími vodními proudy.

Voda se valila spárami mezi panely také do bytu Dity a Zdeňka Tománkových. Zatékala do nábytku i do sedací soupravy, valila se na koberec, promáčela knihy. O děti manželů se postarali jedni z prarodičů, druzí zase pomáhali s úklidem a s fotodokumentací škod pro pojišťovnu. Jen v této domácnosti půjdou do desítek tisíc korun.

Zákaz vstupu

V nedalekých Sobětuchách, bouře shodila střechu chléva a poničila místní domy i rekreační objekty. Poničila také zámecký park a třešňovou alej ve Slatiňanech. Město prostřednictvím svých webových stránek pořádalo občany, aby respektovali zákazy vstupu do postižených lokalit.
Ještě včera v podvečer měli někteří lidé problém připojit se k internetu. Jak přiznal v úterý po ránu mechanik soukromého poskytovatele dat, poruch bylo nahlášených mnoho a závady se musely odstranit postupně. 

Řádění živlu se nevyhnulo ani Lužsku, kde mají lidé ještě v živé paměti nedávné záplavy. Na úterní otázku Deníku, jak je to se škodami v Luži odpovídal večer starosta města Radek Zeman: "Máme zničené dvě lípy u křížku v Bělé a k tomu stržené dráty a jeden betonový sloup. Něco málo na Dobrkově, v podstatě nic hrozného. Největší škody budou asi na proviantu v lednicích a mrazácích, protože pro ČEZ je Bělá prkotina a řeší mnohem větší škody. Zařídil jsem alespoň pět centrál, tak si to tam lidi nějak půjčují."

Skutečsko po bouři