Sídliště Na Větrníku v Chrudimi je bez elektřiny. Kvůli výpadku proudu nefunguje ani vodní čerpadlo. V sídlišti tak stále neteče ani voda. VaK nebude přistavovat cisterny, přišel na jiný způsob. Samospádem pustí pitnou vodu do prádelen všech domů. Jejich správci by měli obyvatelům zajistit přístup ke kohoutům.

Město Slatiňany vydalo následující Upozornění pro obyvatele a návštěvníky města Slatiňany:
V důsledku pondělních bouřek a lijáků žádáme občany, aby respektovali zákaz vstupu do zámeckého parku, dále je z důvodů pádu stromů až do odvolání uzavřena třešňovka a omezen vstup na některých místech ve městě. Dále žádáme občany, aby omezili vstup do okolních lesů. V případě, že občané zjistí nějaké škody ve městě, žádáme o nahlášení na Měú Slatiňany, pokud to bude možné pomohou s odklizením pracovníci údržby města. V případě, že občané zjistí, že v některých místech nefunguje městský rozhlas žádáme také o nahlášení.
Děkujeme občanům za spolupráci a trpělivost při odklízení následků škod.

Hasiči zasahovali zejména u popadaných stromů, zatopených sklepů a utržených střech objektů i spadlých drátů elektrického vedení. Vyprošťovat ale museli také vzhledem k výpadkům elektrického proudu lidi z výtahů.

Střecha, kterou utrhl silný vítr, dopadla na rychlodráhu v obou směrech u Rosického nádraží v Pardubicích. Části střechy dopadly i na nadjezd. Hasiči odstranili z komunikace všechny utržené kusy.

Další utrženou střechu odstraňovali hasiči v Sobětuchách na Chrudimsku. Jednalo se o střechu z chléva. Uvnitř bylo domácí zvířectvo (přibližně 10 ovcí a koza). Při cestě k zásahu hasiči ještě vyprostili jedno vozidlo z příkopu a odstraňovali spadlé stromy.

V Chrudimi ve Vlčnovské ulici utrhl silný vítr střechu z panelového domu. Střecha zablokovala silnici a část střechy hrozilo dalším pádem. Dešťová voda zatékala do celého panelového domu. Na místo se dostavil zástupce města, který zařizoval ubytování postiženým osobám. O události byl informován i statik.

Pardubičtí hasiči vyjížděli mimo jiné také k vyvrácenému stromu, který spadl na jednu osobu u koupaliště Cihelna. Hasiči se museli přes několik spadlých stromů k uvízlé osobě dostat. Naštěstí došlo pouze k poranění od spadlých větví.

Vodu ze zatopených garáží museli hasiči odčerpávat před 23 hodinou ve Svitavách.

Zásahy hasičů dle okresů:
Chrudim 109
Pardubice 34
Svitavy 22
Ústí nad Orlicí 46

Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

Zasáhlo řádění bouřky i vás? Jak vypadá situace ve vaší obci či městě? Vaše zprávy i snímky uvítáme na adrese chrudimsky@denik.cz nebo je můžete vkládat na náš facebookový profil.