Oči plné slz, nebo zčervenalá bělma a vytrvalá rýma. Tak nyní poznáte alergiky. S prvními kvetoucími stromy začala pylová sezona a ta do lékařských ordinací přivádí stále více lidí, kterým zdravotní komplikace způsobují pylové alergeny.

„V současné době se jedná o silně alergizující břízu. Právě pylová zrna břízy budou v následujících dvou týdnech nejvýznamnějším vzdušným alergenem. V teplejších dnech se také zvýší koncentrace pylu jasanu, habru, jilmu či vrby,“ upozorňuje Ondřej Rybníček z Pylové informační služby. Jak dodal, rozkvétající ovocné stromy a tisy nepředstavují pro alergiky téměř žádné nebezpečí.

„Když jsem viděl kamaráda, jak má „rozpíchanou“ ruku, aby se zjistilo, na co je přesně alergický, raději těch pár týdnů přetrpím s kapesníky. Ze zkušenosti vím, že za nějakou dobu rýma odezní,“ řekl nám vysokoškolský student Jaroslav z Královéhradecka.

Jak ale odborníci varují, nikdo by neměl alergie podceňovat, protože se zdravotní komplikace mohou prohlubovat a samotná alergie se může „přerůst“ až v astma.

Nárůst pacientů zaznamenal v posledních týdnech také lékař Ladislav Strnad z královéhradecké ordinace alergologie a klinické imunologie. „Denně se tu v současné době na kontrolách vystřídá čtyřicet až padesát pacientů, kteří přicházejí s alergickými příznaky. Nechybějí ani noví pacienti,“ uvedl Ladislav Strnad. Podle něho je to jen logické, vždyť začala sezona pylových zrn ze stromů.

„Jen těžko lze alergiím předejít, protože zatím odborníci nepřišli na to, co je v případě pylů jejich spouštěcím mechanismem, jestli je to například dědičné, nebo je to jiný důvod. Obranou je vakcinace,“ doplnil Strnad.

Podle něho je hlavním úkolem u pacientů zjistit, na co jsou vlastně alergičtí – na stromy či trávy a další rostliny, a najít vhodný způsob léčby.