Podél řeky

Nejznámější stezka je mezi Chrudimí a Slatiňany. Měří zhruba dva kilometry. Začíná po levé straně za mostem přes Chrudimku. Z hlavní silnice je krátký prudký sjezd, pod kterým je lavička pro pohodlné přezutí. Dále trasa pokračuje po místní komunikaci s minimálním provozem proti proudu Chrudimky. Po 350 metrech se dáme na rozcestí doleva (od tohoto místa je již kvalitní asfalt). Za dalších asi 200 m je po pravé straně altán s odpočívadlem a dostatečně velkou travnatou plochou pro relaxaci a hry dětí. Pokračujeme stále podél Chrudimky až k dalšímu rozcestí. Po levé straně je lávka, přes kterou je značená objížďka pro cyklisty do Slatiňan. Trasa ovšem vede po místních komunikacích. Pokud si však chceme prodloužit jízdu po kvalitním povrchu, můžeme pokračovat dále po cyklostezce až k železničnímu přejezdu. Za přejezdem ještě stezka není dobudovaná. V polovině trasy nás po levé straně čeká ještě jedno odpočívadlo s romanticky šumícím jezem za zády. Parkování přímo u stezky chybí. V Chrudimi je možné zaparkovat v blízké ulici Na Ostrově.

Další možnost ke kvalitnímu bruslení skýtá stezka Chrudim Medlešice. Její délka je asi dva kilometry. Stezku doporučujeme začít od Chrudimi kde je při jejím začátku prostor k parkování. Stezka začíná přibližně naproti benzinové pumpě Agip, která je po levé straně při výjezdu z města směrem na Pardubice. Pokud jste autem, můžete ho zaparkovat u obchodu Stavba & dům. Na stezku nastoupíte přímo od parkoviště, kde budete muset zdolat zámkovou dlažbu a o něco nepříjemnější velké kostky. A pak už se dáte po stezce směrem na Medlešice. Hned po pár metrech vás čeká poměrně nepříjemný přejezd přes frekventovanou silnici. Ten je sice značený pro vás bílo červeným zábradlím a pro automobily zpomalením a upozorněním na cyklisty, nicméně málokdo dá přednost. Po přejezdu silnice pokračujete po trase dál z jedné strany je stezka ohraničena polem, z druhé stromy. Na trase najdete pár laviček, respektive kovových sedátek. Cestu z Chrudimi projedete v poměrně svižném tempu ač to na první pohled není vidět, stezka je maličko z kopce, takže kolečka bruslí příjemně pojedou. Na trase zatím nenajdete žádné nerovnosti ani překážky typu prorostlých kořenů.

Na konci trasy je samozřejmě značka označující konec cyklostezky a cesta se tak přímo napojuje na silnici. Doporučujeme klasicky se obrátit a jet zpátky na Chrudim. Při cestě zpět poznáte, že je stezka mírně do kopce, protože cesta zpět je na fyzické síly podstatně náročnější.

Nikde nikdo

Místo, kde si můžete v klidu zabruslit, je za Hrochovým Týncem směrem na Dvakačovice. Mezi vesnicemi je odbočka doleva, kde necháte auto, nasadíte brusle a jedete. Silnice vede do Vejvanovic. Délka stezky je asi dva kilometry. Povrch je asfaltový a místy trošku hrbolatý. Největší výhoda je, že tam nikoho nepotkáte.

Lucie Oberreiterová