Město má v tuto chvíli celý plán již téměř hotový a opět zve zainteresovanou veřejnost na veřejné projednání které se uskuteční dnes v 17 hod zasedací místnosti tajemníka Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici.

Cílem integrovaného plánu je změnit zónu na přitažlivé a příjemné město pro život. „S přípravami jsme začali více jak před rokem, kdy jsme definovali lokalitu a začali zpracovávat ukazatele podle metodik ministerstva. Výhodou v Chrudimi byl fakt, že jsme začali s přípravou jako jedno z prvních měst v republice,“ přibližuje vývoj místostarosta Roman Málek.

Majitelé domů ve většině žádají peníze na zateplení, výměnu oken nebo modernizaci společných rozvodů po domě.

V případě schválení a podpory ze strany Evropské unie by město chtělo v roce 2009 začít s realizací. V rámci postupného harmonogramu je předpoklad, že by město v roce 2009 v lokalitě pod nádražím vyměnilo okna, v dalších letech se pustilo do změny systému vytápění a oprav fasád. V posledním období je plánována revitalizace veřejných prostor – zeleně, chodníků, parkování.

O něco jednoduší a rychlejší by měla být lokalita za Duklou, kde je zejména na vlastnících domů, kdy stihnou realizovat zateplení a v tomto případě je možné již v roce 2010 upravit veřejnou zeleň a změnit systém parkování. V současné době je možné na úpravy veřejných prostranství pro město získat až 85 procent nákladů, na modernizace domů je výše proměnlivá a může dosáhnout až padesáti procent.

„Dostat bezmála čtvrt miliardy korun je pro město opravdu významné. Pokud se žádostí uspějeme, znamená to, že máme naději na rychlou proměnu k lepšímu u lokality pod nádražím a přilehlých ulic. Za takové peníze se dá udělat mnoho,“ tvrdí místostarosta města Petr Řezníček.