„Změní se uspořádání trvalé expozice, návštěvníkům budou také nově k dispozici šatna, kavárna s obchodem a hernou a sál na drobná představení a promítání," popsala novou podobu muzea ředitelka Simona Chalupová.

Změní se také expozice: „Stálá výstava bude členěna chronologicky od počátků loutkářství až do poloviny minulého století. Dosud byla uspořádána podle typů loutek," uvedla Chalupová.

Budova muzea projde kompletní proměnou. Ředitelka Chalupová uvedla několik detailů: „Muzeum bude mít opravené fasády, obnoveny budou některé venkovní kamenné prvky. Nově se propojí prosklenými dveřmi oba objekty, v nichž sídlí. Rekonstrukci prodělají i rozvody vody a elektřiny, které byly v havarijním stavu. Dokončení oprav je plánováno na prosinec.

Dělníky a posléze i archeology překvapilo objevení devět metrů hluboké historické odpadní jímky, která byla dosud ukryta pod podlahou ve vstupních prostorech muzea. Na dně ještě zůstal zbytek původní výdřevy. Nová opuková dlažba ji už nebude zakrývat, pohled do hloubky umožní průhledné překrytí.

Rekonstrukce odkryla také klenutou chodbu, která ústí na terasy muzea. Podle Chalupové budou terasy také opraveny a otevřeny veřejnosti příští léto.

Kromě trvalé výstavy vznikne také zcela nová stálá expozice současné scénografie. Nový malý sál bude sloužit pro loutková představení, tematické dílny nebo filmové projekce.

Opravy hradí ministerstvo kultury, které muzeum zřizuje. Celkové náklady dosáhnou zhruba 24 milionů korun, z toho připadne sedm milionů korun na expozice.

(lv, ČTK)