K bylinám sympatická žena přičichla už jako malá holka, když je chodila sbírat s babičkou. „Pocházím od Hlinska, kde je čistá a nedotčená příroda. Tam je chodím sbírat dodnes," tvrdí Hana Binková. Čaje z bylin vařila i svým synům, když byli malí.

Zvrat v jejím životě ale udělal zajímavý nález na půdě domu. „Objevila jsem po praprababičce starý herbář. Musím jím listovat jedině v rukavicích, jinak by se rozpadl. Snažím se ho přepsat. Právě podle tohoto herbáře jsem začala míchat první bylinné směsi a vařila jsem čaje," dodává bylinářka Binková.

Intenzivně se ovšem bylinám věnuje až posledních pět let. Něco vždy namíchá, vyzkouší na své rodině, na sobě a pak chystá další a další recepty. „Vidím v tom pomoc a v bylinách není chemie. Musím říci, že bylinám věřím více než lékům. Vždycky na problémy nejdříve zkouším právě byliny, i když někdy je nutná konzultace s lékařem. Také ale vím, že na některé nemoci a potíže ani byliny nezaberou," přiznává Hana Binková.

Podle ní tabletky zabírají rychle, bylinky chtějí čas, ale zase jsou k tělu šetrnější. Nejčastěji lidé sahají po růžových prášcích na bolest. „Já mám vyzkoušený tužebník jilmový. Je to přírodní acylpyrin. Dělám z něho tinktury a když mě něco bolí, přikládám si obklad nebo ji užívám po lžičkách," radí bylinářka.

Raději směsi bylin

Hana Binková si byliny sama pěstuje na své zahradě. Jezdí je také sbírat do rodné Vortové nebo do Českého ráje, kde je podle ní ještě čistá a krásná příroda. Některé rostlinky si také objednává z jižních Čech. Doma potom vytváří bylinné směsi, které zabírají na různé neduhy. Ale pozor, na některé byliny chodí s košíkem i o půlnoci, aby měly větší moc. „Hlídám si lunární kalendář a pak chodíme s manželem o půlnoci při úplňku na bylinky. Rostliny mají v tu dobu větší sílu a ten rozdíl je tam opravdu znát," tvrdí Hana Binková. Své rituály má o svatojánské noci. A na svatého Jana v pravé poledne chodí sbírat devatero kvítí. „Když si ho dáte pod polštář, nebudete celý rok nemocná," podotýká bylinářka.

Sama nejvíce spoléhá na mocnou sílu kopřivy a věří také černému bezu. Teď na podzim vyrývá kořen kostivalu a dělá z něho masti na klouby a na svaly. A podzimní deprese? Tak v tom má jasno. „Člověk musí více myslet na sebe, dát si nohy nahoru a vychutnat si čaj z kozlíku nebo prvosenky," říká.