Účast byla poměrně vysoká, hodit lístky do volební urny přišlo do budovy obecního úřadu 78,63 procenta voličů. „Čekaly jsme to, po poledni už jich přišla polovina,“ potvrdily čtyři členky volební komise.

Ve Všeradově na Chrudimsku se komunální volby v řádném termínu nekonaly. V sobotu zvítězilo uskupení Pro obec Všeradov.

„Už jsem tam byla. Na důvod, proč volíme v lednu, se mě neptejte, já jsem se o to nezajímala,“ řekla Deníku žena za plotem blízkého rodinného domu. A podobně smýšleli i ostatní voliči - s pokrčením ramen a slovy „stalo se, co naděláme“.

Psali jsme včera:

Dodatečné volby se konají jen v sobotu, skončí úderem 22. hodiny.
Volby do zastupitelstva ve Všeradově začaly, účast je slušná

Zastupitelstvo Všeradova bude jako obvykle sedmičlenné. Do voleb šlo celkem osmnáct adeptů ve dvou kandidátkách. Tou úspěšnější je Pro obec Všeradov, jež získala 373 platných hlasů a díky tomu bude mít čtyři mandáty v zastupitelstvu. Sdružení nezávislých kandidátů Všeradov obdrželo 264 hlasů a z jeho řad vyjdou tři zastupitelé.

Hlavně nováčci

Jak vyplývá ze statistiky, pracovat pro obec Všeradov chtěli lidé různého věku, od třicátníků až po ty, kteří překročili sedmdesátku. Většinou to byli nováčci, kteří v komunální politice dosud nepůsobili. Výjimkou jsou Josef Těšínský a Markéta Tlapáková z čela kandidátky Sdružení nezávislých kandidátů Všeradov, kteří už v minulém zastupitelstvu působili.

Sipo. Ilustrační foto
Policie varuje: Ohlídejte si platby SIPO, položka "služby" míří k podvodníkům

Největší počet absolutních hlasů získal čtyřiačtyřicetiletý Václav Krejčí, kterému dalo důvěru 63 voličů. O jeden hlas méně má pětasedmdesátiletý Vladislav Pavlíček a třetí příčku obsadila čtyřiačtyřicetiletá Zdeňka Říhová s 55 absolutními hlasy, všichni z kandidátky Pro obec Všeradov. O tom, kdo se stane starostou, rozhodne ustavující jednání zastupitelstva.

Dosavadní neuvolněný všeradovský starosta Luboš Mikeška v dodatečných komunálních volbách nekandidoval. Ve vedení obce stál čtyři volební období. „Budu se věnovat svému občanskému povolání,“ prohlásil Mikeška, který je doktorem práv.

Zdroj: Romana Netolická