Čarodějnické ohně vzplály ve čtvrtek po setmění ve městech i nejmenších vesničkách na Chrudimsku. Zpočátku se lidé těšící na filipojakubskou noc obávali deště, někde dokonce chvíli pršelo, ale nakonec se počasí umoudřilo. Ohně měli pořadatelé pod kontrolou, o čemž svědčí fakt, že hasiči nevyjížděli k žádnému požáru.

V Chrudimi se pálily čarodějnice na Festunku i u Divadla Karla Pippicha, kde se Koniášův potlach s muzikou a soutěžemi stal příjemnou tradicí. Totéž platí o pálení ohňů v lokalitě U Lípy v Hlinsku, které se jako každoročně těšilo velkému zájmu lidí. A nadšeny byly hlavně děti.

Vyzdobenou čarodějnici a osm metrů vysokou vatru podpálil v podvečer místostarosta Pavel Šotola. Děti se věnovaly opékání špekáčků a jejich rodiče spíše věnovali pozornost podávanému čarodějnickému nápoji. Bezpečnost sálající vatry před rozvernými dětmi zajišťovali hlinečtí dobrovolní hasiči.

Před setměním byla vyhlášena nejhezčí maska čarodějnice, kde měla porota velice těžké rozhodování. Mnohé bosorky vypadaly tak věrohodně, že z nich šel vskutku strach.

(ron, rl)