Druhá vlna privatizace městských bytů pokračuje. Prodejní cena se ale zdá nájemníkům vysoká, což dávají hlasitě najevo při jednání zastupitelstva. Lidé si dokonce prosadili vyhotovení opozičního znaleckého posudku a slibují si od toho, že tento dokument stlačí cenu dolů.

„Posudek má být vyhotoven v těchto dnech. Nevěřím ale, že by se cena příliš lišila. Ten, kdo má kulaté razítko, si nemůže podle mého názoru dovolit cenou nějak zásadně hýbat. Myslím, že rozdíl bude minimální,“ míní starostka Hlinska Magda Křivanová.

Město navazuje na privatizaci bytů, jejíž první vlna se uskutečnila v devadesátých letech. Nyní přišly na řadu ulice Čechova a Rataje.

Pokud obyvatel bytu přistoupí na první sazbu, která činí 60 procent znaleckého posudku, získá navíc další desetiprocentní slevu. To znamená, že koupí byt za polovinu.

Ceny jsou pro vnějšího pozorovatele příznivé, největší byty s devadesátimetrovou plochou vyjdou na 680 tisíc korun. Jiný pohled ale mohou mít kupci, kteří se potýkají s nedostatkem financí či ztrátou zaměstnání.

„Po neděli se sejdeme na mimořádném zasedání zastupitelstva a občany s opozičním posudkem seznámíme,“ pokračuje starostka. Už nyní radnice jedná individuálně s těmi, kteří nedostanou například kvůli vysokému věku úvěr. „Někteří byt převedou na své děti, které ho koupí. S jinými, kteří tuto možnost nemají, jednáme o splátkách,“ dodává Magda Křivanová.