Funguje tahle nová koalice dobře?

Jsem spokojený. Naše spolupráce je věcná, jednání v radě probíhají svižně, bez nějakých složitostí. A scházíme se i mimo pravidelné termíny jednání rady města.

Pomáhá vám nějak třeba i to, že člen koalice Marek Výborný je zároveň předsedou KDU-ČSL a také poslancem parlamentu?

Marek Výborný je úžasně, až extrémně pracovitý člověk. Až je pro mě někdy záhadou, co všechno dokáže časoprostorově zvládnout. Jako zastupitel a radní města je vždy připravený a aktivně se účastní našich jednání.

Slatiňanský starosta Ivan Jeník.
Muzeum ve Švýcárně starostu mile překvapilo

Čím teď v Heřmanově Městci žijete? Co vím, tak chystáte rozsáhlou opravu historického území města od MěÚ, přes Haldy, až po Masarykovo náměstí?

Ano, to je nejbližší velká investice. Kompletní rekonstrukce zmíněného území zahrne například jeho předláždění a osazení lampami veřejného osvětlení. Dojde rovněž k bezbariérovému propojení mezi malým a velkým náměstím, kde dnes vozíčkářům znesnadňují pohyb klasické chodníky a obrubníky.

Jak jste nyní s přípravou tohoto díla daleko?

Zakázka je vysoutěžená a stavebník si převzal staveniště. Hotovo má být již v tomto roce a práce přijdou přibližně na 17 milionů korun.

Jak je zajištěno financování? Bralo si město kvůli revitalizaci třeba bankovní úvěr?

Ne, práce bude financována čistě z městského rozpočtu.

Ilustrační oto
Silnice v Kočí bude dva měsíce uzavřena

Počítáte také s revitalizací a stavební úpravou (velkého) náměstí Míru?

V rámci již zmíněného projektu ne. Pokud se nám ale podaří vystěhovat autobusové nádraží, tak zákonitě musí přijít ke slovu i tato otázka. Aby se nestalo pouze to, že autobusy budou v jiné části města a na náměstí po nich zbude jenom prázdno.

Už jste se zmínil o chystaném autobusovém terminálu. Ten má být později postaven rovněž za peníze města?

Investorem bude Heřmanův Městec, ale jde o obrovská výzvu, jednu z největších dopravních staveb na území ČR, která je mimo finanční možnosti města. Máme přiklepnutu dotaci z IROPu ve výši 53 milionů korun. Bavíme-li se zatím o projekčních cenách, tak podíl města by měl pohybovat řádově kolem 25 milionů korun. Patnácti až sedmnácti miliony se zapojí i Správa železniční dopravní cesty, která provede úpravy kolejiště, takže celkově můžeme hovořit zhruba o sto milionech korun.

Kdy se tedy lidé reálně dočkají pohodlnějšího přestupování mezi vlaky a autobusy?

Byla vydána příslušná stavební povolení, máme přiklepnutou dotaci a teď dokončujeme projektovou dokumentaci. Když budou podány i záruky ze strany SŽDC, měl by být vysoutěžen stavebník. Zda začneme budovat letos, příští rok, nebo v roce 2021, záleží opravdu jen na sladění postupu se SŽDC.

V Heřmanově Městci není ani malý hypermarket. Skutečně ale lidem chybí? Třeba i vám osobně?

Když to řeknu odlehčeně, já nejsem ten, kdo moc chodí nakupovat. To byste se měl zeptat spíš mojí manželky. Jinak si myslím, že názor na tuhle otázku asi bude lidi vždycky rozdělovat. Jako pětitisícové město jsme v tomto ohledu trochu výjimeční, ale zájem obchodních řetězců jsem v poslední době nezaznamenal.

Bylo vydáno stavební povolení na kruhový objezd u Nového Dvora. Tedy na nejdůležitější křižovatku mezi Heřmanovým Městcem a Chrudimí. Nejde sice o investici města, ale o křižovatku státní a krajské silnice, ale víte o stavbě něco víc?

Podle informací, které se ke mně dostaly, by se kruhový objezd měl realizovat v letošním roce.

Nyní na lávku nikdo nesmí.
Nová lávka by přišla až na čtyři miliony korun