„Ale nějaké centrum nebo náves byste hledali marně. Je to mimo jiné tím, že se obec skládá ze tří částí: Pouchobrady, Sobětuchy a Vrcha. A právě Vrcha – východní část obce, která se díky nové zástavbě nezadržitelně přibližuje k městu, dodává mylný dojem, že nakonec dojde ke spojení s Chrudimí,“ popsal vesnici místní zastupitel Tomáš Jirotka.
V obci se nachází kostel, obecní rybník, prodejna s potravinami, pekárna a několik autoservisů. Není zde škola ani školka. Děti jezdí do sousedních Stolan nebo do Chrudimi. V obci není aktuálně ani sál pro pořádání společenských akcí. V minulosti byly využívány sály ve dvou hostincích, které ale ukončily svoji činnost.
Situace by se měla v letošním roce výrazně změnit, protože se po dlouhých letech dočkala opravy stará budova obecního úřadu. A nejen to. Během rekonstrukce vznikne nový kulturní sál, zázemí pro dobrovolné hasiče, zasedací místnost a také knihovna.
Nedaleko úřadu bude také depo pro technické vybavení a sběrné místo pro tříděný odpad. „Dále pak v těsné blízkosti obecního úřadu vzniká velký volnočasový prostor, takže lze s nadsázkou říct, že obec získá nové centrum, které tu dlouho chybělo,“ řekl Jirotka.
Otázka pro starostu obce Jiřího Sokola
Jste ve funkci od roku 2010, tedy třetí volební období. V čem jsou jiné Sobětuchy 2010 a 2022?
Za 12 let se mnohé změnilo. Vzrostl počet obyvatel, v současnosti jich máme okolo 1000. Po mnoha peripetiích je dokončena protipovodňová ochrana, kterou zrealizovala obec ve spolupráci s Lesy České republiky jako jediná z celého mikroregionu. Je před dokončením i obecní dům se sálem, který obec neměla. Nesmím zapomenout na novou hasičárnu, kde získají místní hasiči důstojné zázemí.
Sobětuchy
Nejstarší písemná zmínka: 1272
Nejstarší písemná zmínka o obci se nachází ve spisech Regesta diplomatica, kdy na listině z roku 1272 je mezi svědky podepsán zeman Boleslav ze Sobětuch.
Počet obyvatel: 992
Zajímavosti z historie
Obec byla od nepaměti rozdělena na dva díly, které původně patřily pod správu dvou klášterů, kláštera sv. Jiří a kláštera ve Vilémově. Po husitských válkách však církevní majetek přechází do světských rukou. Posledním feudálním majitelem první části obce byl kníže František Josef Auersperg. Druhá část byla v průběhu let přivtělena ke Stolanům, s nimiž měla společného rychtáře i majitele. Posledním pánem byl kníže Kinský.
Název Sobětuchy se odvozuje od vsi sobětuchů - lidí, kteří sobě tuší. To znamená, že jsou hrdí, odvážní, věří si.
Památky v obci
Kostel Nejsvětější Trojice v Pouchobradech (osada náležící k obci Sobětuchy)
Kostel stával v Pouchobradech již počátkem 14. století a náležela k němu i fara s farářem. Budova kostela byla původně dřevěná. V roce 1864 však to již byla stavba z cihel, kamene a vápna, vystavěná v gotickém slohu.
Osobnosti
V Sobětuchách žil Stanislav Pecka, pekař a známý bojovník za zrušení letního času. Zemřel v roce 2009.