„Každý rok se tady objeví až deset nových chatařů,“ říká Olga, majitelka obchodu U moře, jehož terasa přes léto funguje jako společenské centrum obce.

První generaci chatařů obvykle nahrazují čerství důchodci nebo rodiny s malými dětmi. Naopak potomci původních majitelů o chatu mnohdy vůbec nestojí.

„Hrozně mě to mrzí, dcera tady vyrostla, ale s dětmi teď jede o víkendu raději do akvaparku a na dovolenou k moři. Koupat se v rybníku a chodit do lesa je neláká. Budeme to tady s manželem muset prodat,“ povzdychne si Marie. Z kolonie deseti chat, která v Rašovech vznikla jako úplně první, už dnes obývají starousedlíci či jejich potomci jen poslední tři.

„Nabídka rekreačních objektů je výrazně pestřejší než v minulých letech. Je to i díky dětem a dědicům první generace chatařů a chalupářů. O objekty leckdy nejeví zájem a raději je nabídnou k prodeji,“ potvrzuje ředitel portálu Bezrealitky Hendrik Meyer. Prodejům nahrávají vyšší ceny, jen meziročně stouply zhruba o 15 procent. Skokový růst se týká hlavněstředních Čech. Nemovitosti tam kupují také lidé, kteří je plánují přestavět k celoročnímu bydlení.

Ilustrační foto
V kraji začal velký výprodej chatiček

V atraktivních lokalitách ceny stouply oproti loňsku až o polovinu.Nejmarkantněji je to vidět v Krkonoších. Nárůst cen chat a chalup je však patrný i ve Žďárských vrších nebo pod Králickým Sněžníkem.

Například podle realitní kanceláře M&M Reality nebo Remaxu stouply ceny od roku 2015 až o polovinu. „S ohledem na ceny nemovitostí ve městech stoupá počet lidí hledajících chalupu, kterou si mohou zrekonstruovat podle svých představ a následně ji užívat pro stálé bydlení,“ vysvětluje makléř Pavel Hassmann z Remaxu.

V oboru se pro tento typ nemovitostí vžil termín „second chance“. Podle portálu Bezrealitky.cz tak nejvíc podražily chatky v zahrádkářských koloniích a dosud chátrající historické objekty.

Chatu nebo chalupu vlastní přibližně každý šestý Čech, ve věkové skupině do 35 let je to ale jen každý desátý. Jak také ukázal průzkum společnosti NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, do údržby letního bydlení Češi moc neinvestují. Čtyři z deseti oslovených uvedli, že zvládnou nemovitost udržovat svépomocí, 53 procent si najímá řemeslníky jen na velké práce.