„Přepočet na sto tisíc obyvatel ukazuje, že nejvyšší nemocnost je v okrese Chrudim, a to 200. Následuje Pardubicko se 65 případy, Svitavsko 31 a v okrese Ústí nad Orlicí 63,“ uvedla zástupkyně ředitelky krajské hygienické stanice Jana Daňková.

Černým kašlem podle statistiky nejvíc trpí mladí lidé ve věkové skupině 15 až 19 let a dále jsou to dospělí ve věku 45 až 54 let. Nakažlivé onemocnění se nevyhnulo ani čtyřem dětem ve věku do jednoho roku, které nemohly být ještě řádně očkovány. „Co se týče pohlaví, není tam rozdíl, je to tak půl na půl. A v časovém sledu od začátku roku vidíme narůstající trend, počty stále rostou. V posledních třech týdnech jsme měli 55, 55 a 64 hlášených případů. Nyní probíhá další týden, který ještě nelze uzavřít, ale máme 52 případů, takže možná dosáhneme nebo překonáme číslo 60,“ dodala hygienička.

Nemocné dítě, očkování. Ilustrační foto
Černý kašel se šíří krajem. Těžký průběh onemocnění mělo i miminko z Chrudimska

První příznaky černého kašle vypadají jako běžné nachla­zení. Objeví se mírná horečka, rýma a suchý kašel. Ale po jednom nebo dvou týdnech kašel nabývá na intenzitě. „Bylo to hrozné, dcera se nemohla kašle zbavit, záchvaty ji trápily zejména v noci, kdy docházelo i ke zvracení. Nakonec se ukázalo, že je to skutečně černý kašel. Okamžitě dostala antibiotika," říká Aneta, maminka čtyřleté Verunky z Pardubic.

Vrátil se také záškrt nebo spalničky

Existují i další nemoci, které se v Česku po dlouhých letech objevily. Patří mezi ně i záškrt. I ten už se na území Pardubického kraje objevil. „Bylo to v loňském roce, kdy jsme zaznamenali jeden případ,“ potvrdila Jana Daňková.

V regionu hygienici také zaznamenali i velmi nakažlivé spalničky, kterými v únoru onemocnělo dítě ve věku 15-19 let. Zajímavé na tom je, že tato osoba byla proti onemocnění očkována.

Uzavírka mostu Milady Horákové začne již 18. března
V Chrudimi v pondělí začne dopravní peklo. Jezděte autobusy zdarma, nabádá město

Ve výčtu nemocí, které jsme mylně považovali za "historické", se významně objevuje tuberkulóza. V loňském roce bylo v Pardubickém kraji hlášeno 33 případů onemocnění tuberkulózou a mykobakteriemi. V České republice bylo plošné očkování zrušeno v roce 2011 a nyní se očkují jen miminka v rizikových skupinách.

Šíření nemocí, o kterých se Češi domnívali, že jsou už přežité, někteří lidé přikládají přistěhovalcům. Jak hygienička Daňková důraznila, netýká se to černého kašle, ale u tuberkulózy se toto tvrzení blíží k pravdě. „Více než polovina případů hlášených a léčených u nás jsou cizinci, zbytek jsou Češi,“ potvrdila.

Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou – tedy prostřednictvím takzvaných respiračních kapének, které vznikají zejména při mluvení, kašlání a smrkání. Vyskytuje se především u dětí, ale mohou se nakazit i dospělí. Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence, zejména pro děti mladší 4 měsíců.

Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti a úmrtnosti. Nejčastěji se projevuje jako těžká angína s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a k dušení. Původcem onemocnění jsou bakterie Corynebacterium diphteriae, případně zvířecí druhy Corynebacterium ulcerans a Corynebacterium pseudotuberculosis.

Spalničky se vyskytují na celém světě a patří k nejnakažlivějším infekčním onemocněním. Nejčastěji se projevují horečkou, zánětem spojivek a vyrážkou. Nebezpečnou komplikací je zápal plic a postižení centrálního nervového systému.

Tuberkulóza je závažné infekční onemocnění, které může postihovat řadu orgánů, nejčastěji plíce. K hlavním příznakům plicní TBC patří kašel trvající 3 týdny a déle, bolest na hrudi, vykašlávání krve. K dalším příznakům se řadí slabost nebo únava, úbytek na váze, nechutenství, zimnice, zvýšená teplota, noční pocení, případně další podle toho, kde TBC infekce propukla.

Zdroj: Státní zdravotní ústav