Meteorologické předpovědi teď dávají vyznavačům zimních radovánek novou naději. Dočkat by se konečně mohli i běžkaři.

Oddechový čas

„V Hluboké jsme přestali jezdit ve středu. Sníh na svahu sice leží, ale je několikrát zmoklý a opakovaně přemrzlý. Jeho kvalita je proto mizerná," uvedl jednatel tamějšího ski areálu Radek Meloun. „Lyžování stojí nějakou tu korunu a my nemáme zájem na tom, aby si lidé zaplatili a nakonec odsud odjížděli naštvaní," pokračuje Radek Meloun.

S nadějí přitom vyhlíží předpovězené sněžení, jež má být spojené s citelným ochlazením. „Nadcházející víkend už asi nezachráníme a vlek se nerozjede. Mráz by nám ale měl umožnit spuštění zasněžování a provedení perfektní úpravy sjezdovky před dalším obdobím," uzavírá jednatel.

Jezdí jako kuny

V Hlinsku se lyžuje stále, bez přerušení. Při pohledu na záběry z webových kamer je ale jasné, že lyžaře počasí zčásti odradilo. Ani tady se proto už nemohou dočkat čerstvé sněhové nadílky. „Zatím je to ale dobré, jezdíme jako kuny," zhodnotil s úsměvem situaci jednatel hlineckého Ski klubu Robert Vokáč. Pak ale již vážněji dodal: „Když přituhne, budeme určitě rádi a znovu spustíme zasněžování. A když napadne i přírodní sníh, bude to ještě lepší."

O radovánky na hlinecké sjezdovce tedy nikdo nepřijde. „V sobotu od 10 hodin zároveň hostíme „Den monoski". Vozíčkáři při něm dostanou možnost naučit se pod dohledem instruktorů základy lyžování na speciálně upravené lyži, umožňující sjezdové lyžování lidem s tělesným postižením. Monoski si ale mohou vyzkoušet i lidé bez hendikepu," doplnil Vokáč.

A co běžkaři, kteří měli až dosud docela smůlu? Ti zůstávají závislí na rozmarech přírody. Ani oni však nejsou s ohledem na předpověď úplně bez šancí…

Zdroj: Youtube

TISKOVÁ ZPRÁVA: Dny na monoski

Centrum APA ve spolupráci se Skifanatic, Newman school, ski areály Machůzky ve Velkých Karlovicích a Čenkovice v Orlických horách připravuje na zimní měsíce roku 2013 ojedinělou akci s názvem Dny na monoski. Jedná se o seriál čtyř dnů v různých ski areálech po celé České republice. Zájemci především z řad vozíčkářů, ale i stojících lyžařů budou mít možnost zakusit lyžování v monoski na vlastní kůži.
Vozíčkáři budou mít možnost se pod dohledem instruktorů naučit základy lyžování na monoski – speciálně upravené lyži, umožňující sjezdové lyžování osobám s tělesným postižením. Od přesedání z vozíku do monoski, přes jízdu na vleku, až po základy lyžařského oblouku. Všechny tyto činnosti budou prováděny ve spolupráci s instruktory, takže ani naprostý začátečník jakéhokoliv věku i pohlaví se nemusí bát, že by to nezvládl.

I na monoski to pěkně sviští „Ve skiareálech vítáme rodiny s dítětem s postižením, budeme se snažit předat i základy ovládání monoski z pozice instruktora rodičům, tak aby získali co největší samostatnost. To samé platí pro vozíčkáře, kteří přijedou s kamarádem lyžařem, učitelem, vychovatelem s vizí toho, že budou společně v budoucnu lyžovat," uvedl hlavní organizátor akce Martin Kučera. „Stejně tak na akci zveme učitele, vychovatele a další pracovníky pracující s osobami s tělesným postižením a o lyžování na monoski nikdy nic neslyšeli," dodává Kučera.

Během tak krátké doby samozřejmě není ani při nejvyšším nasazení v silách instruktorů nikoho na monoski naučit perfektně lyžovat. Proto Centrum APA nabízí možnost další výuky po vzájemné domluvě. Stejně tak je zde možnost zapůjčení monoski z půjčovny Centra APA, neboť pořizovací náklady jsou vysoké.

Akce bude probíhat za plného provozu sjezdovek a možnost lyžovat na monoski bude nabídnuta i zájemcům z řad lyžařské veřejnosti. „Je to úplně jiné lyžování, pro mě osobně velice zajímavá zkušenost," sdělila jedna z instruktorek Monika Olšaníková, která se v rámci instruktorského výcviku sama učila lyžovat na monoski před necelým rokem. Organizátoři tímto zvou i širokou veřejnost, aby využili této možnosti, která je v českých podmínkách ojedinělá.

V každém areálu bude připraveno 8 monoski a 8 instruktorů. Pro osoby s kvadruplegií bude ve vybraných areálech připravena speciálně upravená biski. Jak dlouho bude možném každému věnovat bude záležet na zájmu. Začátek je plánován na devátou hodinu předpokládaný konec bude v 15 hodin.

Úspěšná sportovkyně Lenka Kuncová z Frenštátu pod Radhoštěm byla letos například při zahájení Celostátní olympiády dětí a mládeže, které se konalo ve Frenštátě pod Radhoštěm.A na závěr jedna perlička. Tou je přítomnost mistryně republiky v lyžování na monoski Lenky Kuncové (na levém snímku) ve všech skiareálech. Budete mít možnost vidět na vlastní oči její umění a zeptat se jí na to, co Vás z této oblasti bude zajímat.

Přijďte na tento unikátní seriál akcí v co největším počtu, těší se na Vás celý organizační tým Centra APA při FTK UP v Olomouci.