17:30 - 17:55 V nádherně vánočně osvětleném altánku u Hamzovy léčebny v Luži už více než půl hodiny před začátek akce trénovali členové pěveckého sboru Zvonky. Do jinak zatím poklidného areálu se linou první tóny vánočních koled. I když zpěváci zatím pouze zkoušejí, atmosféra už připomíná pravý vánoční koncert. A to i díky krásně nastrojenému vánočnímu stromečku, který altánek zdobí.

Deset minut před 18. hodinou už k altánku přicházejí první diváci. V zimních bundách, pod deštníky a s kapucemi … ale přicházejí. Nakonec je jich při zahájení akce zhruba 120 a další se stále trousí.

Na náměstí v Chrudimi, kde rovněž vrcholí poslední přípravy, byl jako první náš „dvorní" zvukař – muzikant Petr Podhájecký. Je naší milou povinností mu poděkovat za vstřícnost, kterou projektu Česko zpívá koledy pravidelně dává.

I sem už krátce před 18. hodinou přicházejí první diváci. Je mezi nimi i Marie Šustrová ze Zaječic, která čeká na vystoupení své jedenáctileté vnučky Nely. Ta vystoupí s taneční a pěveckou skupinou Hip hop. Jak nám její babička prozradila, Nela se na dnešek velmi těšila a neodradilo ji od účasti ani to, že si před vystoupením zranila ruku. Rovněž ze Zaječic dorazili i členové rodiny Brožkových, Šaldových a Popílkových, kteří si přijeli především zazpívat.

18:10 - Diváci a zpěváci v Luži už svým počtem překročili hranici 200 diváků a stále přicházejí další. Jako první zde začal zpívat soubor Zvonky, který na úvod představil několik písní ze svého stálého repertoáru. Do noci zní jejich zpěv doprovázený piánem a kytarou.

I v Chrudimi přes vytrvalý a sílící déšť překonal počet diváků na úvod hranici 200. Účinkující tak místo na pódium zamířili pod stánky umístěné na náměstí. Na Resselově náměstí diváci jako první mohli vidět vystoupení soubor Kuřátka. Po něm přichází na řadu flétnistky ze ZŠ Školní náměstí a taneční skupina Hip hop (obojí spadá pod společnost Kroužky východní Čechy).

18:30 - Podle prvních počtů s námi dnes na Chrudimsku zpívá zhruba 500 lidí!

18:35 - V Luži právě skončila dnešní akce za zpěvu písně Narodil se Kristus pán a jednoho přídavku od souboru Zvonky. "Balíme" jeviště, účinkující děti se naloďují do autobusu, aby je rozvezl domů. Zhruba 200 přítomných diváků odcházelo se spokojenými ohlasy.

Pozitivní ohlasy jsou zatím i z Resselova náměstí v Chrudimi. "Přišli jsme, protože máme čas vánoční moc rádi. Rádi zpíváme koledy a jsme všude, kde koledy znějí. Chodíme, zpíváme a radujeme se…" říká například rodina Kopeckých (babička a vnoučata) z Chrudimi.

18:50 - Končíme i v Chrudimi. Závěr obstarali zpěváci ze souborů Klíček a Klíčenky, kteří pod vedením Ivy Malinové zpívali písně ze svého repertoáru i vánoční koledy a přítomní diváci se k nim spontánně přidávali. 

Děkujeme všem, kteří nám letos pomohli i přes nepříznivé počasí rozeznít celé Česko koledami, a budeme se těšit opět příště.