Dvanáct pětičlenných týmů z Českého červeného kříže (ČČK) se sem jelo učit zachraňovat lidské životy.

„Místo odpočinku je tu hromadná sebevražda.“ Kateřina Mairychová, ČČK Chrudi

Nyní tvrdí, že jim cvičení dalo mnoho: zkušenost s ošetřováním neobvyklých úrazů, schopnost spolupráce a koordinace záchranné akce mezi jednotlivci i celými týmy.

Zásahy hodnotili zkušení záchranáři

Ošetřování a přístup jednotlivých týmů k řešení krizových situací hodnotili zkušení záchranáři, studenti medicíny, školitelé ČČK nebo další školení zdravotníci. „U každé z dvanácti disciplín byl vedoucí, který sledoval zásahy týmů. Protože nešlo o soutěž, nehrálo se na body. Týmům ale bylo vždy na závěr sděleno, zda všichni ošetřovali správně či nikoliv a jak by měli u zásahu postupovat,“ vysvětlila členka organizačního týmu, Kateřina Krčová.

V noci pátrali po zříceném letadle

A úkoly neměli dobrovolníci vůbec jednoduché. Kromě ošetření 43 figurantů, kteří leželi v bezvědomí, sténali nebo hystericky ječeli na několik km dlouhé trase v okolí Mentaurova a Skalice, se ně ně chystalo překvapení. Po celodenním nasazení, kdy padli únavou, čekala naše záchranáře noční pátrací akce, při níž hledali pilota a dívku ze zříceného sportovního letadla. Místo spánku procházeli rojnicí lesem.

Po záchraně posádky letadla však vyčerpané obětavce polštář nečekal. Zbylé čtyři desítky figurantů se na ně pečlivě připravily v Mentaurově, kde nafingovali hromadnou rituální sebevraždu. Za svitu pochodní spatřili příchozí oběšence, uvnitř domu je čekali další zranění všeho druhu. „Ukázalo se, jak jsou lidé s tímto záchranářským smýšlením najednou schopni pod jedním velením lidí s přirozenou autoritou zvládnout krizovou situaci, stmelit se,“ popsala své pocity z noční akce členka týmu Jablonce nad Nisou, šéfredaktorka Jabloneckého Deníku Lenka Střihavková, o jejímž povolání až do nedělního odjezdu nikdo nic nevěděl.

Od pátečního večera do neděle naspali záchranáři dobrovolníci tak šest hodin. „V zásadě jsme všichni nevyspalí, ale živí a zdraví. Mámli akci zhodnotit, podle slov týmů se všem zúčastněným líbila. Našli jsme několik chyb, které se samozřejmě do příštího ročníku pokusíme vylepšit,“ řekla Deníku po ukončení Rescue Marathonu Kateřina Krčová.

Chrudimské dívky reprezentovaly kraj

Spokojeny byly členky týmu chrudimského spolku Českého červeného kříže. „Upřímně řečeno jsme nevěděly, do čeho jdeme. Bylo to krásné a velmi vyčerpávající,“ řekla vedoucí chrudimského týmu Kateřina Mairychová. Ze cvičení mají závodnice ve zpětném pohledu nádherné pocity, i když jim chvilkami bylo pořádně krušno. „Dají vám do ruky mapu a GPS, nevíte, kde jste, kolik na vás čeká překážek. Plíce běží za vámi. Každé stanoviště je o nějaké události, figuranti jsou věrohodně namaskováni. A když se vrátíte na základnu, kde si chcete odpočinout, vidíte hromadnou sebevraždu,“ popsala své pocity Kateřina Mairychová.

Podle většiny účastníků bylo cvičení skutečně přínosné, mladí zdravotníci je mohou využít v reálných situacích také při řízení akcí, při nichž budou mít k dispozici jen naprosté laiky, lidi, kteří se s podobnými kurzy nikdy nesetkali. Kateřina Mairychová, Lucia Mičicová, Hana Chvojková, Hana Navrátilová a Veronika Jarníková si při „záchraně“ osob sáhly na dno svých sil. „Výsledky v pořadí týmů žádné nejsou nešlo o soutěž, ale cvičení. Já osobně bych ale uvítala nějaký výstup, hodnocení. Věřím, že se ho dočkáme a získáme tak informaci, jak jsme obstály a případně kterých chyb jsme se dopustili,“ dodala Kateřina Mairychová.

DISCIPLÍNY RESCUE MARATHONU, V KTERÝCH MUSELI ZÁCHRANÁŘI USPĚT

VODA Záchrana tonoucího v blátě
NEPOVEDENÝ KURZ PŘEŽITÍ Hysterie, střelné zranění, záchvat
SKÁLY Pád horolezce ze skály, vyproštění zraněného ze skály
POPRAVA Nepodařený pokus o vraždu, střelná zranění
TÁBORÁK Vážné popáleniny několika osob
KANIBALOVÉ Vyříznutý jazyk, skalpace, vykousnuté předloktí
VÝLET LESEM Úžeh, kousnutí zmijí, pobodání vosami
VÝBUCH SPORÁKU zával zraněného, hluchý pacient, přiotrávení
BITKA O ČEST rvačka s tragédií, potrat, tržné rány
LESNÍ NEHODA dřevorubci pila, sekera, propíchnutí klackem
AUTONEHODA ujíždějící pachatelé, sražení cyklisty, zranění, útěk
FEŤÁCI agresor s nožem, usínající narkoman, abstinenční příznaky
PÁD MALÉHO LETADLA hromadná noční pátrací akce, rojnice, pátrání po malém letadlu, hledání zraněných v lese
SKLEP hromadná noční akce po návratu z havárie letadla hromadná rituální sebevražda, desítky různých zranění, koordinace týmů

(zs, ron)