„Problémy jsou nyní na silnici mezi Prosečí a Horním Bradlem, kde je vozovka průjezdná jen v jednom jízdním pruhu,“ hlásí Oldřich Petrus z cestmistrovství Třemošnice. „Nesjízdná je vozovka mezi Libkovem a obcí Krásné, pokusíme se ji do večera alespoň jedním pruhem zprůjezdnit. To platí i pro úseky Polánka – Chlum, Křižanovice – elektrárna nebo Biskupice – hranice okresu. Do Kubíkových Dubů již lze nyní se zvýšenou opatrností projet,“ vyjmenovává Petrus.

V okrsku chrudimského cestmistrovství byly vč pondělí komunikace sjízdné, ale na silnicích 2. třídy stále ležela vrstva uježděného a místy rozbředlého sněhu. Úplně uzavřená byla ještě silnice mezi Rabštejnskou Lhotou a Čejkovicemi, kde pokračovaly práce na odklízení nedávno popadaných stromů.

„Byl jsem se na místě dopoledne podívat. Pokud půjde vše podle předpokladů, mohl by být uvedený úsek zprůjezdněn již v úterý dopoledne,“ odhaduje Jiří Mašík z chrudimského cestmistrovství.

V okrsku cestmistrovství Luže byly komunikace sjízdné, místy ovšem jen v zúženém profilu. Cestáři z těchto míst odklízeli sníh i za pomoci nakladačů. „Nejvíce práce máme v úseku Proseč – Česká Rybná a Proseč – Martinice,“ hlásí z Luže Vlastimil Hendrych. V terénu bylo v tu chvíli šest sypačů s radlicemi, pět nakladačů a sedm traktorových stěrek.

Se zvýšenou opatrností byly sjízdné i silnice na Hlinecku, kde napadlo do pondělí dalších zhruba deset centimetrů sněhu. Po poledni se tu cestářům podařilo zprůjezdnit také nejhorší úsek mezi Pokřikovem a Vojtěchovem. „Silnice 1. třídy jsou již holé a mokré,“ hlásí z Hlinska cestmistr Miloslav Křivský. 

(man)

Cisterna po nehodě uvízla ve sněhu

Třemošnice - V pondělí ráno došlo k havárii nákladního auta na silnici mezi Třemošnicí a Ronovem. Silnice byla v té době částečně zavátá sněhem. K nehodě došlo ve chvíli, kdy cisterna převážející cement ve směru od Třemošnice do Ronova n.D. míjela protijedoucího vozidlo. Na kluzké vozovce řidič pravděpodobně nezvládl řízení, nákladní vozidlo sjelo do příkopu a poté uvízlo nakloněné na bok vpravo ve směru jízdy. Po přečerpání cementu do přistavené cisterny bylo nákladní vozidlo za pomoci techniky vytaženo. (pk)

Opět sníh. Ucpané silnice a žaloby zraněných

Východní Čechy – Silničáři se ještě ani nevzpamatovali z kalamity, která je nonstop zaměstnávala před týdnem, a se sněhem od víkendu bojovali znovu.

Tentokrát ho sice napadlo mnohem méně, nejvíc 15 centimetrů na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny, ale kvůli silnému větru jim často dělal více starostí. Sotva silnici prohrnuli, hned za nimi ji sníh zavál znovu.

Nejpostiženější bylo Chrudimsko, kde během neděle a pondělí bylo uzavřeno hned devět úseků silnic. „Do večera bychom všechny chtěli zprovoznit alespoň v jednom pruhu,“ hlásil v pondělí dispečer tamních silničářů.

Nejdříve dnes bude přitom po téměř deseti dnech zprůjezdněna zdejší silnice u Rabštejnské Lhoty, kterou zatarasily stromy popadané pod tíhou sněhu. Nebezpečí pádu stromů na vozovky po včerejším chumelení znovu zesílilo. Kvůli teplotám kolem nuly navíc sníh ztěžkl.

„Řidiči by měli být ostražití, nebezpečné lesní úsky je nejbezpečnější objet,“ nabádá ředitel pardubických krajských silničářů Miroslav Němec.

Jen energetici zatím nehlásí vážnější problémy. V pondělí zápasili s několika drobnějšími výpadky pouze na Moravskotřebovsku a Svitavsku.

Sníh vyčerpává už beztak napjaté rozpočty východočeských měst a krajů. Například pardubický magistrát už veškeré peníze na zimní udržbu spotřeboval během uplynulého kritického týdne.

Krajské silničáře stála kalamita před týdnem téměř 50 milionů korun. Další miliony spolkne likvidace sněhu po nynějším sněžení. Za celý průměrný zimní měsíc přitom jindy utratí 40 milionů.

„Naše silničáře vyšla kalamita na 25 milionů. Během boje s navátým sněhem najezdily sypače a pluhy přes 100 000 kilometrů a vysypaly na 3500 tun soli,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Udržet všechny komunikace sjízdné a bezpečné jde přitom jen stěží. Právě v Pardubicích už právní odbor řeší čtyři žádosti o náhradu škody od lidí, kteří se zranili na chodnících ve městě.

V Novém Bydžově hasiči odstranili sníh ze střechy zimního stadionu, její zatížení totiž přesáhlo povolenou normu.Velkou hrozbou se začínají stávat především rampouchy a sněhové převisy na odtávajících střechách. Profesionální hasiči upozorňují, že toto mají na starosti jen u veřejných budov.

„Je odpovědností majitelů soukromých nemovitostí, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu či se obrátili na technické služby, popřípadě představitele své obce. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví, popřípadě majetek občanů,“ podotkla mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

Sněžit bude i v příštích dnech, ale už méně než v pondělí. Ovšem ochladí se.

TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE: Sníh opět uzavíral silnice, silničáři je chtějí zprovoznit ještě dnes

Pardubický kraj (18. 1. 2010) - Intenzivní sněžení a silný vítr, které zasáhly koncem víkendu Pardubický kraj, mají na svědomí uzavírky některých komunikací v regionu, zejména na Chrudimsku. Silničáři, hasiči i soukromé firmy v tuto chvíli bojují s popadanými větvemi a sněhovými závějemi a doufají, že všech devět momentálně uzavřených úseků bude do dnešního večera zprovozněno.

„Správou a údržbou silnic Pardubického kraje jsem byl dnes dopoledne informován o aktuálních uzavírkách i o tom, že veškeré dostupné lidské síly i technika jsou v terénu a pracují na likvidaci vzniklých překážek. Chtěl bych za dané situace apelovat na řidiče, aby vyjížděli pouze, pokud je to nezbytné, a aby v takovém případě jezdili s maximální opatrností a dbali pokynů silničářů, hasičů a policie,“ vyslal prosbu k obyvatelům kraje náměstek hejtmana Roman Línek, který v současnosti stojí i v čele krajské bezpečnostní rady.

„Jsem rád, že naprostá většina řidičů v našem regionu současné podmínky respektuje a že když už dojde k nějakému incidentu, končí většinou jen škodou na majetku. Stejně jako takřka hororový příběh o několika jízdy neschopných sanitkách, které se včera snažily dostat do obce Pastvisko kvůli záchraně dusícího se chlapce. Můj velký dík patří všem, lékařům, záchranářům, statním i dobrovolným hasičům, kteří se do této záchranné akce zapojili a díky nimž se malému pacientovi nakonec dostalo nutného ošetření,“ doplnil Roman Línek.


Momentálně neprůjezdné úseky silnic na území Pk

Oblast Třemošnicka:
III/33735 Biskupice – hranice kraje - na obec Zehuby (závěje – likvidace nakladačem)
III/33762 Libkov – Krásné (závěje – likvidace nakladačem a šíp. pluhem)
III/33765 Nasavrky – Hradiště (závěje – likvidace nakladačem a šíp. pluhem)
III/34435 Polánka – Chlum (závěje – likvidace nakladačem a šíp. pluhem)

Oblast Hlinecka:
III/35526 Vojtěchov – Pokřikov (závěje likvidace frézou)
III/3062 Mrákotín – Malinné (závěje likvidace frézou a nakladačem)
III/33771 Strkov – Čekov
III/33774 Miřetice – Dachov

Oblast Chrudimska:
III/34016 Rabštejnská Lhota – Čejkovice (uzavřeno již v prac. týdnu z důvodu polomů)

Všechny ostatní udržované silnice na území kraje se zvýšenou opatrností sjízdné.

Magdalena Navrátilová,
tisková mluvčí Pardubického kraje