„Od veřejného vodovodu jsem se nechal na chalupě odpojit. Při mém dosavadním nízkém odběru by mě totiž po zdražení pevné složky vodného a stočného přišel kubík vody asi na 800 korun. To odmítám platit. Vodu si teď vozím v kanystru ze svého bytu ve městě," svěřil se Deníku majitel jedné z rekreačních chalup na Heřmanoměstecku.
Muž, jenž si nepřál být jmenován, přitom není sám, kdo se bouří proti výši pevné složky zmíněných úhrad. Ožehavému tématu byla věnována i pondělní schůzka chrastecké starostky Martiny Lacmanové, kterou starostka pravidelně pořádá k různým aktuálním tématům pod názvem „Přijďte na kafíčko".
„Někteří lidé vyčítají výši vodného a stočného i naší samosprávě. Jako akcionář VaKu by se prý město mělo zasadit o snížení plateb," shrnuje starostka námitky občanů. „Pokusila jsem se lidem alespoň vysvětlit, proč je nutné pevnou složku platit. A zmínila jsem i fakt, že Chrast drží zhruba 3 % akcií VaKu, a tomu odpovídají i rozhodovací možnosti města," dodala starostka.
Ředitel Vodárenské společnosti Chrudim Roman Pešek potvrdil, že součet pevných plateb za vodné a stočné činí letos podle ceníku minimálně 1983,60 Kč ročně, a předložil přitom argumenty, proč bylo zavedení pevných složek opodstatněné. „Asi 3000 odběrných míst měly spotřebu nižší než pět kubíků ročně. A právě na ně dřív všichni ostatní dopláceli," uvedl mimo jiné ředitel.
Podle něj se od vodovodu v poslední době odpojilo zhruba 100 odběratelů.