Teď už je jasné, že barabizna, v níž se před lety nacházelo také místní kino, brzy úplně zmizí pod náporem demoliční techniky. Podobně, jako zmizel svého času bývalý hrochovotýnecký cukrovar.

Zastupitelé v Hrochově Týnci odkup nemovitosti od soukromého majitele posvětili již minulý týden a starosta města Petr Schejbal dnes podepisuje příslušnou smlouvu. Objekt i s okolním pozemkem podle ní městu připadne za půl milionu korun.

O dalším využívání objektu nebo o jeho případné nákladné rekonstrukci město neuvažuje. „Dům bude zbourán. Kolik bude demolice stát, to prozatím nevíme, neboť na ni teprve bude vypsáno výběrové řízení," předeslal starosta.

Lákavější než samotný objekt je pro město parcela, která se jeho zbouráním uvolní. Půjde totiž o bezmála deset arů pozemku, který se nachází na strategicky zajímavém místě. „Zůstane nám zatravněná plocha, která bude fungovat jako jakási náhrada našeho náměstí. To stávající je totiž natolik narušené silničním průtahem, že Hrochův Týnec teď funkční náměstí v podstatě nemá," říká Petr Schejbal. „Plocha uvolněná zbouráním hospody se nachází v blízkosti kostela v nejstarší části města. Představuje tedy jakési přirozené centrum. Bez větších potíží by zde bylo možné pořádat například nejrůznější kulturní a společenské akce," doplnil starosta.

Hrochovotýnečtí mají i další plány: Pustí se například do přestavby kulturního domu, jehož objekt před časem rovněž odkoupili. Pro prázdný hrochovotýnecký zámek se ale dosud plnohodnotné využití nenašlo.