„Od začátku šlo o mezinárodní akci"

Jan Hlaváček zde provozuje workcamp zaměřený na jógu, meditace nebo vegetariánské vaření již několik let. „Od roku 1980 fungujeme jako Jóga centrum, od roku 1992 jako Dévpuridži Ášram, což představuje už konkrétnější zaměření v józe a centrum dál v tomto pojetí rozvíjíme. První workcamp jsme uspořádali v roce 1999. Od začátku šlo o mezinárodní akci, na kterou se hlásí dobrovolníci z celého světa," sdělil Jan Hlaváček, který spolupracuje se Sdružením dobrovolných aktivit INEX nebo se sdružením Duha.

Tento workcamp má však řadu specifik, a proto si jej vybírají jen určití jedinci.

„Často zájemce, kteří se sem hlásí, láká jóga. Jinou skupinu lidí pak může zaujmout vegetariánská strava. Možná to zpočátku také berou jako levnější dovolenou, ale pak zjistí, že je to trochu jinak," podotkl majitel poustevny.

Jak samo slovo „workcamp" napovídá, na účastníky čeká práce všeho druhu. „S tou poslední skupinou jsme pracovali na alternativním domečku a pak na stodole, kde by mělo být ubytování pro seniory. Plánujeme zde totiž vytvořit meditační komunitu seniorů, kteří to ještě nevzdali a nechtějí trávit svůj volný čas u televize. U nás si budou moci vyjet do okolí, vyzkoušet jógu či jinou stravu, než na jakou jsou zvyklí. Užít si mohou také labyrint, který se nachází v sadu. Jedná se o model vesmíru z katedrály v Chartres ve Francii. Když labyrintem člověk prochází, dozvídá se o sobě řadu symbolických sdělení," uvedl Jan Hlaváček.

Workcamp však není zkušeností jen pro jeho účastníky, ale také pro samotného majitele. Za několik let jeho domem prošla řada národností a lidí různé povahy.

„Jsou to většinou zajímaví lidé, jelikož málokdo kolem dvaceti let a výš je tak nějak nastaven, aby chtěl dávat. Mládež v tomto věku se snaží sehnat spíše nějaké brigády a vydělat si peníze. Výjimečně to má někdo naopak. Někdy to je také o tom, že ti lidé jsou trochu neschopní si něco sehnat, a proto volí tuto cestu. Někdo se třeba špatně seznamuje, což může být dalším důvodem, proč si zvolí tento workcamp," řekl majitel.

Příští rok možná v jiné podobě

Podle všeho by měla být tradice mezinárodního workcampu zachována i příští rok, jen možná v jiné podobě.

„Vždy, když workcamp končí, váhám a říkám si, jestli se mi do toho ještě chce. Je to náročné. Loni jsem sám vařil a zároveň vedl práci i cvičení. Sice to mělo výhodu v tom, že jsem byl s těmi lidmi ve větším kontaktu. Letos to bylo tak, že někdo vedl cvičení, někdo vaření a někdo práci. Už jsme si ale nebyli tak blízko. Příští sezonu bych proto raději vzal méně lidí na kratší dobu a organizoval workcamp častěji, než jak tomu bylo doteď, kdy zde bylo šestnáct lidí na dva týdny," uzavřel Hlaváček.

Iveta Koubková