Na základě požadavku města Chrudim tento zákrok provedl arborista Valentino Cristini. Ten vehnal speciální technikou injektáže pod tlakem přes vývrty do transportních pletiv stromu živný roztok. Roztok působí jako stimulant a má za úkol prodloužit vitalitu stromu. „Použitý roztok je směsí makro i mikroprvků potřebných pro růst dřeviny a obsahuje také sacharidy v takové formě, kterou dokáže strom co nejlépe vstřebat,“ vysvětluje arborista.

Výsledek zákroku trvajícího několik hodin je podle arboristy prozatím nejistý. „Projeví se případně až za za nějaký čas,“ pokračuje Valentino Cristini.

Lípa vyrůstající uprostřed medlešické křižovatky nemá snadný život. K uvedenému místu ale po generace neodmyslitelně patří a dotváří atmosféru této chrudimské městské části.

„Prostá povrchová zálivka by stromu v tomto případě už příliš neprospěla, protože velká část vody by odtekla pryč a její zbytek by nedokázal proniknout až ke kořenům. Pokud ale lípa přežije, určitě by bylo dobré nahradit okolní trávník mulčovaným povrchem, který by dokázal vodu lépe pojmout a zadržet,“ doplnil Valentino Cristini.

Provedená injektáž není pro budoucnost trvalým řešením. Dochází při ní k mechanickému narušení kmene a tak jí lze opakovat jedině výjimečně a v dlouhých časových odstupech. K trvalé prosperitě stromu může přispět pouze dostatek dešťových srážek.

Zdeněk Troška.
Nápad vybudovat peklo je úžasný, říká filmový režisér Zdeněk Troška