Rada města schválila změnu pravidel pro přidělování chráněných bytů v domech s pečovatelskou službou (DPS). Užívání uvedených bytů bude napříště umožněno i „přespolním“ občanům.

Dosavadní pravidla byla nastavena tak, že byty mohli využívat pouze Chrudimáci. „Již v loňském roce jsme ale zjistili, že v domě s pečovatelskou službou zůstává několik bytů dlouhodobě nevyužívaných a naplnit se je zatím nepodařilo,“ uvádí chrudimský starosta Jan Čechlovský.

Pořadníkům odzvonilo?

Po zavedení adresných sociálních dávek pro klienty s různým stupněm bezmocnosti došlo k tomu, co zákonodárci původně sledovali. Lidé si dnes totiž ve větší míře objednávají a platí pomoc, která je jim poskytována „ambulantně“ přímo na jejich dosavadní adrese.

„V podstatě nás to může těšit. Navíc tu nadále zůstává ve hře také Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim, které klientům jako jeden ze subjektů řadu těchto služeb poskytuje,“ doplňuje starostova slova chrudimský místostarosta Pavel Kobetič.

V chrudimských DPS bylo vloni v některých obdobích volných až osm bytů, nyní zůstávají neobsazeny čtyři bytové jednotky. Neznamená to ale, že by se o ně mohli ucházet třeba klienti z Hlinska či ze sousedících okresů; ubytování je nabízeno pouze lidem žijícím v chrudimské spádové oblasti. Podmínkou také zůstává využívání alespoň některých z palety nabízených sociálních služeb.