Nepodařilo se jim je na výstavbu získat, neboť Evropská komise nechce dotovat projekty, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma.

V obou městech provozuje síť Vodárenská společnost Chrudim vlastněná rakouskou firmou Energie AG.

V městské kase se peníze nenajdou

Heřmanův Městec plánoval vybudovat za zhruba 38 milionů korun kanalizaci v Barákově ulici a na sousedících pozemcích. „Zatím na to peníze v rozpočtu nemáme. Musíme hledat další zdroje a zkusit stavět po částech. Podílet by se na tom mohly i Vodovody a kanalizace Chrudim, zkusíme také získat dotace od ministerstva životního prostředí,“ uvedla místostarostka Heřmanova Městce Zdeňka Sedláčková.

Roční rozpočet města činí přibližně 60 milionů korun. Čistírna odpadních vod v Městci funguje a má dostatečnou kapacitu.

Podlažice si musí počkat

Podobná situace je také v Chrasti, kde kanalizace dosud neexistuje v místní části Podlažice. Její výstavba by stála několik desítek milionů korun, což je bez dotace nad možnosti města s asi 3100 obyvateli.

„O dalším postupu musí rozhodnout zastupitelstvo,“ řekla starostka Martina Lacmanová. Město zkusí získat podporu státu, například od ministerstva zemědělství, a také účast vodáren. I v Chrasti by se zřejmě stavělo na etapy.

(red, čtk)