Něco se chystá?

Brownfield stojí téměř uprostřed města. Před rokem z něj bylo vyklizeno obrovské množství nebezpečných chemikálií, které v budově skladovala firma KM Plus. Avšak zkrachovala a na místě zůstaly tuny nebezpečných látek. „Vyklízením objektu v loňském roce to neskončilo, právě naopak. Majetek KM Plus s.r.o. je v insolvenci a reálně hrozí, že by si to opět koupil nějaký spekulant jako skládku nebezpečných odpadů nebo k nelegální výrobě čehokoliv. Bohužel k tomu mám jisté signály,“ uvedl chrastecký starosta Vojtěch Krňanský, který je v přímém kontaktu s insolvenčním správcem.

„Město prostředky na koupi bohužel nemá, vždyť odhad činí 20 milionů korun. Ale snažím se najít investora, který by pro město nebyl hrozbou, ale naopak partnerem. Nabízí se varianty jako revitalizace lokality na bytovou zástavbu, domov důchodců nebo například ubytovací kapacity pro rozšiřující se 43. výsadkový prapor v Chrudimi,“ přemítá Krňanský.

Drahý domov seniorů

Chrast, která provozuje pouze dům s pečovatelskou službou, by domov důchodců velmi potřebovala. Ale případné výstavbě musí předcházet dost náročné legislativní kroky.

„Poskytovatel musí být v síti krajských sociálních služeb. Současný střednědobý plán je platný do konce příštího roku, potom se bude tvořit na další období,“ uvádí krajský radní zodpovědný za sociální oblast Pavel Šotola. Dodává, že Pardubický kraj nemá na výstavbu domovů pro seniory žádný dotační program. „Ministerstvo práce a sociálních věcí má v rozpočtu celkem půl miliardy, což je velmi málo. Možné je zkusit evropské dotace, v rámci dalšího programovacího období by mohly být finance pro domovy seniorů,“ dodává.

Padesát bytů

Starosta Chrasti si je vědom, že i samotný provoz domova důchodců by poměrně malé město finančně neutáhlo. „Proto už jednám s jedním potenciálním investorem, který by mohl ruinu přestavět na byty. Mohlo by jich být i padesát. Město by mělo navíc svého zástupce v zastupitelstvu nového bytového družstva,“ uzavírá Vojtěch Krňanský.