„Přibývá lidí v karanténě i na území našeho města a nákaza se objevuje i jinde na Chrudimsku. Rozhodl jsem se situaci nepodcenit a zřídit krizový štáb,“ uvedl Vojtěch Krňanský. Ve štábu kromě představitelů města zasedli i dobrovolní hasiči a také lékařka. Při včerejším prvním zasedání se řešila distribuce pěti stovek respirátorů FFP2, které starosta objednal v sobotu a měly by se dostat těm nejpotřebnějším. Nutné bylo nastavit pravidla a postup při zásobování potravinami a léky osob v karanténě, kteří nemají jinou možnost jejich obstarání. Hovořilo se mimo jiné i o zásobování a distribuci zdravotnického materiálu nebo o koordinaci jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Zřízení krizového štábu souvisí podle chrasteckého starosty s nedostatečnou informovaností měst a obcí o šíření nákazy.

„Jak mám chránit naše občany, když informace nemám ani já? Jak mám chránit naše jednotky hasičů nebo pečovatelky? Absurdní situace, kterou opravdu neumím pochopit. Jako starostové jsme také vázáni ochranou osobních dat, takže by rozhodně nedošlo k šíření jmenných seznamů, řekl starosta Krňanský, který dává za příklad Moravskoslezský kraj. Ten komunikuje se starosty a v rámci krizového řízení jim předává podrobné informace o nakažených lidech i těch, kteří jsou v karanténě.

Vojtěch Krňanský občanům oznámil, že v blízkých Rosicích byl v jedné firmě zaznamenám pozitivní nález koronaviru. „Nakažený není občan Rosic ani Chrasti. Nikdo se ale neobtěžoval nám ani Rosicím tuto informaci sdělit.. Takhle to přece být nemůže,“ zdůraznil.