Zní to jako nejapný hloupý vtip. Ale není. Je to opravdový plán, který vymysleli odborníci na ministerstvu spravedlnosti, placení z našich daní.

V očích obyvatel Chrasti ještě ani neuschly slzy po tragédii, kdy před dvěma týdny zfetovaný kriminálník za volantem bez řidičského průkazu zabil na zdejším náměstí na chodníku 28letou maminku s tříletým chlapečkem, a úředníci už navrhují neuvěřitelnou změnu.

Frajerům za volantem bez řidičského průkazu už příště nebude hrozit vězení, ale jen pokuta.

„To snad nemyslí vážně. Tragédie se tady v Chrasti stále každého nesmírně dotýká. Dopadne to tak, že každý slabomyslný si řekne, proč bych si za deset tisíc pořizoval řidičák, to radši budu jezdit bez něj,“ kroutí hlavou starosta Chrasti Tomáš Vagenknecht.

V rozpacích jsou z návrhu i mnozí policisté. Oficiálně se ale vyjadřovat nechtějí. „Nám to nepřísluší komentovat,“ uvedla chrudimská policejní mluvčí Věra Hamáčková.

Dvounásobnou smrtí skončila i nehoda u Krouné, která se stala pouhé dva dny před tragédií v Chrasti. Opět mladý muž a opět bez řidičského oprávnění vyjel z neznámých příčin ve vysoké rychlosti ze silnice, zpřerážel několik stromů a skončil hluboko v lese.

Na místě byl mrtev on i jeho spolujezdkyně. Zázrakem se podařilo zachránit jen půlroční miminko na zadním sedadle, upoutané v autosedačce.

„Řidičů“ bez řidičáku sice v posledních letech přibývá, možná i kvůli stále náročnějším a dražším autoškolám, ale ministerstvo spravedlnosti svůj návrh zmírnit sankce na přestupek obhajuje.

„Když někdo bude řídit bez řidičského oprávnění opakovaně, ačkoliv mu to úřady zakázaly, bude mu zase hrozit obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí,“ vysvětluje Pavel Šámal z ministerstva spravedlnosti.

Je otázkou, jestli bude takové vysvětlení stačit obyvatelům Chrasti.