"Řekla bych, že rozhlas stále máme kvůli té nejstarší generaci. Je ale otázkou, zda ho poslouchají, protože dnešní babičky a dědečkové už mají velmi často přístup k internetu a sociálním sítím," míní Dominika, obyvatelka města.

Někde zní z amplionu nesrozumitelné zvuky, jinde rozhlas křičí v plné hlasitosti tak, že ho nezadrží ani zvukotěsná okna. "Dnes a denně jsme ohluchlí a máme vzbuzené miminko. Hrůza. Jsem pro zrušení," přidává se mladá maminka Jana.

Helena má s městským rozhlasem dlouhodobý problém. "Při poslechu znělky mi vlasy vstávají hrůzou - v duchu se přenesu do svého dětství v 60.letech minulého století a prvomájových průvodů. Podle mě by rozhlas stačil jen na hlášení mimořádných událostí," míní.

Veřejný rozhlas v Heřmanově Městci město pořídilo z dotace jako součást protipovodňových opatření. Má svá pravidla pro užívání od roku 2017. Stojí v nich, že poskytuje hlášení každý den od pondělí do pátku, a to dopoledne i odpoledne. "V případě nenadálých situací a pro potřeby orgánů krizového řízení může být vysíláno i mimo dobu uvedenou," stojí v pravidlech schválených radou města.

záchrana osob v lese, neslyšící žena
Muž v lese na Chrudimsku zkolaboval. Neslyšící partnerka mu přivolala pomoc

"Dopoledne rozhlas hlásí jen mimořádně, pokud si to zadavatelé výslovně přejí. Jinak je pravidlo vždy v 17 hodin, respektive v 18 hodin letního času," řekla Deníku místostarostka města Zuzana Dvořáková.

Hlasitost nebo nesrozumitelnost hlášeného textu se pravidelně řeší s technikem, který reaguje na podněty obyvatel Heřmanova Městce. "Děkuji za podněty, každopádně se případnou regulací nebo změnách zpráv stojí za to zabývat," vzkázala nespokojeným lidem místostarostka.

V nedaleké Chrudimi zní hlášení z amplionů v ulicích jen výjimečně, rozhlas je totiž určen jen pro krizová hlášení. "V minulosti byl použit k informacím o pohřešovaných lidech anebo tehdy, když v Píšťovech unikl jedovatý plyn. V době covidu rozhlas hlásil na žádost starosty častěji," informovala tisková mluvčí radnice Sylva Drašnarová.