Laboratoře ve středu večer potvrdily, že vir ptačí chřipky na Orlickoústecku je subtypem přenosným i na člověka (H5N1). Vyvrcholily tím přípravy na utracení nakažených chovů vKosoříně u Chocně a vNetřebách. Dohromady jde o téměř 70000 kusů masných slepic.

 

„Hovořili jsme o současné situaci, řešili způsob likvidace chovů a také se snažili najít cestu, jak přijatými opatřeními co nejméně zasáhnout do života obyvatel,“ řekl po jednání štábu vicehejtman Roman Línek.

 

Na místo zásahu také během dopoledne začala najíždět armáda stechnikou, krátce po 10:00 hod. pak začala samotná likvidace chovu vNetřebách. Tady majitel chová na 17000 kusů drůbeže. Ta je likvidována plynem vpřistavených kontejnerech a odvážena do kafilérie. Následovat bude dekontaminace a dezinfekce objektů. VKosoříně, kde v9 halách přebývá na 54000 kusů slepic, začne likvidace během čtvrtečního odpoledne. Vúvahu tu připadá zaplynování celých objektů na jednou.

 

Veterináři také rozhodli o nutnosti utracení domácích chovů. Toto opatření se týká obce Netřeby a Kosořína, nikoli celého města Choceň! Exotické ptactvo dostane výjimku, ale bude veterináři monitorováno. Uvažuje se také o preventivních opatřeních i vostatních komerčních chovech vtříkilometrovém ochranném pásmu. Jejich přijetí by znamenalo utracení i tří zdravých chovů krůt a brojlerů. Všem chovatelům náleží finanční náhrada dle platné legislativy.

Podle odhadů by práce na likvidaci obou ohnisek ptačí chřipky měly skončit nejpozději do pěti dnů. Zasahující hasiči, vojáci i další lidé jsou po zdravotní stránce sledováni a užívají lék Tamiflu.

Kateřina Nohavová